ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΥΣ

Ιωάννινα  24 Μαΐου 2016

Για να δείτε το βίντεο πατήστε επί της οθόνης

47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, τάξη Ε`1 σχολικό έτος 1995-1996

Η χώρα μας ανήκει στις σεισμογενείς περιοχές της Γης και ως εκ τούτου πρέπει να υπάρχει επαρκής εκπαίδευση των μαθητών στο θέμα της προστασίας. Συγκεκριμένα, οι μαθητές πρέπει να εκπαιδεύονται σ` ένα σχέδιο έκτακτης ανάγκης, ώστε κατά τη διάρκεια ενός σεισμού να καταφεύγουν σε ασφαλές μέρος (κάτω απ` τα θρανία όταν βρίσκονται στην τάξη) και με τη λήξη του σεισμού να εγκαταλείπουν το κτίριο με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών.

Ο πανικός που προκαλεί ο σεισμός είναι η αιτία πολλών τραυματισμών, γι` αυτό  ας είμαστε όλοι προετοιμασμένοι σ` ένα σχέδιο έκτακτης ανάγκης. Η εμπέδωση ενός τέτοιου σχεδίου στη μικρή ηλικία, είναι ένα πολύτιμο εφόδιο για όλη τη ζωή.

Τo βίντεο εμπεριέχει ένα απόσπασμα απ` τη διδασκαλία του κεφαλαίου «Προστατευτείτε από τους σεισμούς», απ` το μάθημα  της Γλώσσας.

Ιωάννινα  24 Μαΐου 2016