ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ (Ε` Τάξη – Κλασματικοί αριθμοί)

Ιωάννινα 30 Ιανουαρίου 2016

Για να δείτε το βίντεο πατήστε επί της οθόνης

47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, τάξη Ε`1 σχολικό έτος 1995-1996
Το βίντεο εμπεριέχει την παράδοση του κεφαλαίου «Οι κλασματικοί αριθμοί» με τη μετωπική μορφή διδασκαλίας. Το εποπτικό υλικό που χρησιμοποιείται, καθώς και το χιούμορ, συμβάλλουν σ` ένα ευχάριστο και αποτελεσματικό μάθημα.
Το χιούμορ στην τάξη, όταν χρησιμοποιείται με φειδώ απ` το δάσκαλο, ανεβάζει την ποιότητα της διδασκαλίας και συμβάλλει στην καλυτέρευση των παιδαγωγικών σχέσεων. Πρέπει να σημειωθεί, ότι οι εκπαιδευτικοί που έχουν πρόβλημα πειθαρχίας στην τάξη, έχουν και πρόβλημα να εντάξουν λειτουργικά το χιούμορ στη διδασκαλία. Όταν η τάξη μετατρέπεται σε παιδική χαρά, ποτέ δεν ευθύνεται το χιούμορ στη διδασκαλία. Κατά κανόνα ευθύνεται ο δάσκαλος, που δεν μπόρεσε να κερδίσει το σεβασμό των μαθητών του.
Ιωάννινα 30 Ιανουαρίου 2016