ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Ιωάννινα 28 Νοεμβρίου 2015

Για να δείτε το βίντεο πατήστε επί της οθόνης

47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, τάξη Ε`1, σχολικό έτος 1995-1996
Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή ηχογραφήθηκε στην πρόβα τζενεράλε. Ακούγοντάς την μετά 20 χρόνια συγκινήθηκα και γέλασα με τη διασκευή του σκετς «Άγιος Βασίλης»! Ξανάρθαν στο νου μου οι όμορφες στιγμές, που έζησα με τους μαθητές μου! Το σκετς ήταν μια διασκευή έμμετρων διαλόγων και ποιημάτων από το βιβλίο του Νίκου Σκόπα «η γιορτή μας». Επιπλέον εντάξαμε στο σκετς και μερικούς διαλόγους, που φκιάσαμε όλοι μαζί στην τάξη. Η γιορτή έγινε στην αίθουσα διδασκαλίας, συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και όλοι οι γονείς χάρηκαν τα παιδιά τους. Τα πορτρέτα των μαθητών που εναλλάσσονται στο βίντεο, είναι σε πλήρη αντιστοιχία με τον ηχογραφημένο λόγο τους. Με τους εικονιζόμενους μαθητές ήμασταν μαζί τρία χρόνια (1994-1997), στις τάξεις Δ`, Ε` και ΣΤ`.
Ιωάννινα 28 Νοεμβρίου 2015