ΠΡΟΚΑΤ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ

Ιωάννινα 31 Αυγούστου 2015

Για να δείτε το βίντεο πατήστε επί της οθόνης

47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, τάξη Ε`1, σχολικό έτος 1995-1996

Μια μέρα στην τάξη προσπάθησα να ανιχνεύσω τις προτιμήσεις των μαθητών μου στη Ζωγραφική. Τους έδωσα σε φωτοτυπία Α4 ένα έτοιμο σχέδιο και τους ανακοίνωσα ότι έχουν δύο επιλογές: Να χρωματίσουν το έτοιμο σχέδιο ή στο πίσω μέρος της λευκής σελίδας να ζωγραφίσουν ένα θέμα της αρεσκείας τους. Οι περισσότεροι μαθητές επέλεξαν να χρωματίσουν το ετοιματζίδικο σχέδιο, αρνούμενοι την ελεύθερη έκφραση στη Ζωγραφική, που είναι η πραγματική δημιουργία.

Πρέπει να επισημάνω ότι οι περισσότεροι δάσκαλοι δίνουν ασταμάτητα φωτοτυπίες με έτοιμα σχέδια στους μαθητές και τους ζητούν να τα χρωματίζουν. Έτσι, οι μαθητές εθίζονται από την Α` τάξη Δημοτικού στην προκάτ ζωγραφική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Περισσότερα για το θέμα αυτό γράφω στο άρθρο μου «Καλές πρακτικές για το δάσκαλο».

Ιωάννινα 31 Αυγούστου 2015