ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Ιωάννινα 28 Φεβρουαρίου 2015

Για να δείτε το βίντεο πατήστε εντός της οθόνης

47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, τάξεις Ε`1 – ΣΤ1`,
σχολικά έτη 1995-1996 και 1996-1997

Το διάλειμμα στο σχολείο είναι ένα άλλο «μάθημα», που συμβάλλει στην καλυτέρευση των παιδαγωγικών σχέσεων, αρκεί ο δάσκαλος να «πέφτει» στο επίπεδο των μαθητών του, να παίζει και να συζητά μαζί τους, χωρίς όμως ποτέ να χάνεται ο σεβασμός στο πρόσωπό του. Με αυτό που γράφω σε καμιά περίπτωση δεν υπονοώ ότι σε κάθε διάλειμμα ο δάσκαλος θα πρέπει να παίζει και να συζητά με τους μαθητές του. Προέχει η δικιά του ξεκούραση, η επικοινωνία με τους συναδέλφους του, η προετοιμασία ενός πειράματος, η ενημέρωση ενός γονέα κ.τ.λ. Είναι απαραίτητο, όμως, μερικά διαλείμματα να τα περνάει με τους μαθητές του, συμμετέχοντας σε ένα άλλο «μάθημα», που έχει τη δική του παιδαγωγική αξία. Επιπλέον, η καλή αυτή συνήθεια των δασκάλων ενισχύει και την ασφάλεια των μαθητών στο διάλειμμα.

Ιωάννινα 28 Φεβρουαρίου 2015