ΕΚΤΑΚΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΛΥΤΗ

Ιωάννινα  23 Οκτωβρίου 2014

Για να δείτε το βίντεο πατήστε: ΕΔΩ

OE

47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, τάξη Ε1`, σχολικό έτος 1995-1996

Πάντα στη διδακτική πράξη αξιοποιούσα την επικαιρότητα. Αυτό απαιτούσε μερικές φορές και μια μικρή αναπροσαρμογή του προγράμματος της ημέρας, γεγονός που τόνωνε το ενδιαφέρον των μαθητών για το επίκαιρο θέμα. Όταν έφυγε από τη ζωή ο Οδυσσέας Ελύτης, την άλλη ημέρα το πρόγραμμα τροποποιήθηκε για να συμπεριλάβει ένα μικρό αφιέρωμα στον ποιητή. Το ενδιαφέρον των μαθητών μεταφέρθηκε και στο σπίτι τους, όπου παρακολούθησαν το αφιέρωμα της τηλεόρασης για τον Οδυσσέα Ελύτη.

Τα έκτακτα αφιερώματα στην τάξη, συνήθως, έχουν ελλείμματα στο περιεχόμενο εξαιτίας της πρόχειρης προετοιμασίας. Το ζητούμενο όμως τη δεδομένη στιγμή είναι να εκμεταλλευτούμε την επικαιρότητα. Τα ελλείμματα μπορούν να συμπληρωθούν  και αργότερα στην τάξη.

Ιωάννινα 23 Οκτωβρίου 2014