Βίντεο από το εκπαιδευτικό μου ταξίδι

ES102Βίντεο από το εκπαιδευτικό μου ταξίδι

Ιωάννινα 28 Φεβρουαρίου 2014

Έντονα έχει χαραχθεί στη μνήμη μου η μεγάλη χαρά των μαθητών μου, όταν υλοποιούσαμε σχολικές δραστηριότητες, που ξέφευγαν απ` τα πλαίσια των καθιερωμένων μαθημάτων. Μερικές από τις δραστηριότητες αυτές φρόντισα να τις καταγράψω σε βίντεο.

Πάντα είχα κατά νου να μιλήσω για τη σχολική ζωή και με τη «γλώσσα των εικόνων». Ποτέ, όμως, δε φανταζόμουν ότι  αυτό θα γινόταν μέσω ενός παγκόσμιου ιστού, που θα είχε πρόσβαση  ανά πάσα στιγμή  ο κάθε ενδιαφερόμενος.

Από το αρχείο μου ανέσυρα μερικά βίντεο, επιλέγοντας διδασκαλίες μαθημάτων, χορευτικές εκδηλώσεις, θεατρικές παραστάσεις, απαγγελίες ποιημάτων, γιορτές, ολοήμερες εκδρομές και γενικά ωραίες εικόνες από τη σχολική ζωή. Τα εν λόγω βίντεο, εκτός από τη χαρά που θα δώσουν στους παλιούς μαθητές μου, εκπέμπουν και έναν παιδαγωγικό και διδακτικό προβληματισμό. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος ανάρτησής τους στο Διαδίκτυο.

Προσωπικά, τα συγκεκριμένα βίντεο μου θυμίζουν πολύ όμορφες στιγμές από το εκπαιδευτικό μου ταξίδι!

Ιωάννινα 28 Φεβρουαρίου 2014