Αχ! ρε Διευθυντή!

Ιωάννινα 3 Μαρτίου 2013

Με τους μαθητές της Α` τάξης του Δημοτικού ως Διευθυντής, συνήθως, κρατούσα μια επικοινωνία στις ώρες της Αισθητικής Αγωγής. Άρεσε πολύ στα πρωτάκια να τους αφηγούμαι κάποιον μύθο του Αισώπου, μετά να τον δραματοποιούν και στο τέλος να τον ζωγραφίζουν. Και όλες αυτές οι δραστηριότητες γινόταν σε μια διδακτική ώρα. Από τις διδασκαλίες αυτές έχει χαραχθεί έντονα στη μνήμη μου ο Δημήτρης, ένα συμπαθητικό και πονετικό πρωτάκι, που όταν με έβλεπε στους διαδρόμους του σχολείου πάντα με χαιρετούσε χαμογελώντας. Μια ημέρα μπαίνοντας στην Α` τάξη για να τους αφηγηθώ κάποιο μύθο του Αισώπου,  αναστέναξα βαθιά, εξαιτίας κάποιου σοβαρού προβλήματος που μόλις είχα αντιμετωπίσει. Βλέποντας ο Δημήτρης τον αναστεναγμό μού είπε:

– «Αχ! ρε Διευθυντή!»

– «Γιατί το είπες αυτό Δημήτρη;» τον ρώτησα έκπληκτος.

– «Ε! να, με τόσα προβλήματα που έχεις, στεναχωριέσαι».

Ύστερα λέμε ότι οι μικροί μαθητές δε μας καταλαβαίνουν!

Ιωάννινα 3 Μαρτίου 2013