6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής (Κεντρικής Μακεδονίας)

afisa6oMathConfPlir_KMΗ τελετή έναρξης του 6ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής, της μεγαλύτερης μαθητικής επιστημονικής διοργάνωσης της Κεντρικής Μακεδονίας, πραγματοποιείται την Τρίτη 8 Απριλίου 2014 και ώρα 10.00 π.μ. στη Θεσσαλονίκη, στο Συνεδριακό Κέντρο Ν. Οικονόμου του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας – ΝΟΗΣΙΣ.

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα διεξαχθούν το διήμερο 8– 10 Απριλίου 2014. Στο Συνέδριο συμμετέχουν 3000 μαθητές και μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, από 7 νομούς της Κεντρικής Μακεδονίας με την ενεργή υποστήριξη 420 εκπαιδευτικών από 180 σχολικές μονάδες. Η παρακολούθηση των δραστηριοτήτων του Συνεδρίου θα γίνει από χιλιάδες άλλους μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς σε όλη την Ελλάδα, μέσω live streaming από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, με 2 κανάλια. Ως προς τη μορφή, πρόκειται για απλές παρουσιάσεις, ψηφιακά έντυπα, ιστοσελίδες, διαθεματικές προσεγγίσεις, μαθητικά blogs, δημιουργία κινουμένων σχεδίων, ηλεκτρονικές πλατφόρμες, κτλ. Οι εργασίες αποκαλύπτουν τη δυναμική του ελληνικού σχολείου, το μεράκι των δασκάλων, τη δημιουργικότητα των μαθητών μας.