ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΕΜΠΤΗ 3/12 & ΔΕΥΤΕΡΑ 6/12

Από παιδαγωγικής πλευράς είναι πρωταρχικής σημασίας να ξέρει κανείς πώς αισθάνεται ο μαθητής στην τηλεδιάσκεψη και να φροντίσει να αισθάνεται όσο το δυνατό πιο ευχάριστα. Επιπλέον, η ερευνητική διάθεση καθώς και η ενεργή συμμετοχή των μαθητών στην κατάκτηση της γνώσης, αποτελεί το ζητούμενο και στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Τα Δωμάτια (Συν) Εργασίας (Υπο) Ομάδων-Breakout Session Assignments της πλατφόρμας WEBEX, είναι μια εφαρμογή που βοηθάει τη διδασκαλία να γίνει πιο ελκυστική και να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές μας για πιο ενεργή συμμετοχή.

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων λοιπόν του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. ΑΜΘ, οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70,  Βλαστάρης Κων/νος & Τοζακίδης Ανανίας, συνεχίζουν τη  συνεργασία με συναδέλφους εκπαιδευτικούς, διοργανώνοντας διαδικτυακές συναντήσεις, με θέμα: «Αξιοποιώντας την ασύγχρονη και σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση από τη θεωρία στην πράξη». Οι συναντήσεις θα γίνουν σε προαιρετική βάση θα είναι ανοικτές(χωρίς προεγγραφή) και θα έχουν στόχο στην εμβάθυνση και την εξοικείωση των Εκπαιδευτικών στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και στις εφαρμογές που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο εκπαιδευτικός. Οι νέες διαδικτυακές συναντήσεις που έχουν προγραμματιστεί  είναι οι ακόλουθες:

• Πέμπτη 3/12/2020 και ώρα 10.00 με 11.00 Δωμάτια (Συν) Εργασίας (Υπο) Ομάδων-Breakout Session Assignments Τηλεδιάσκεψη. Η παρουσίαση θα γίνει από τον εκπαιδευτικό Ζεμαδάνη Ιωάννη και την κ. (θα δοθεί η δυνατότητα στους συμμετέχοντες να δοκιμάσουν στην πράξη τις διάφορες λειτουργίες της εφαρμογής), στον σύνδεσμο WebEx είναι: https://minedu-primary.webex.com/meet/tananias
  • Δευτέρα  7/12/2020 και ώρα 10.00 με 11.00, Πώς  δημιουργούμε ψηφοφορίες- Δημοσκοπήσεις Κουίζ/Polling, Η παρουσίαση θα γίνει από τον εκπαιδευτικό Ζεμαδάνη Ιωάννη και την κ. (θα δοθεί η δυνατότητα στους συμμετέχοντες να δοκιμάσουν στην πράξη τις διάφορες λειτουργίες της εφαρμογής) στον σύνδεσμο WebEx είναι: https://minedu-primary.webex.com/meet/tananias