Ειδικό Νηπιαγωγείο Δράμας

Η ΛΟΥΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ

29

Την Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου δεχτήκαμε στο Ειδικό Σχολείο Δράμας την επίσκεψη της Λούνα, σκύλος θεραπείας και βοήθειας ανθρώπων με αναπηρία, με την εκπαιδεύτριά της Σοφία Μιχαηλίδου. Ταξίδεψαν από την Νάουσα και μας επισκέφθηκαν στο πλαίσιο πολιτιστικής δράσης ευαισθητοποίησης των παιδιών, του Πολιτιστικού Φιλοζωικού Συλλόγου ΄΄Φίλοι των Ζώων Δράμας΄΄ .Η Λούνα, το υπέροχο αυτό λαμπραντόρ αποτελεί τον μοναδικό σκύλο ειδίκευσης στην Ελλάδα με Ελληνίδα εκπαιδεύτρια. Εκπαιδεύτηκε από την Σοφία Μιχαηλίδου στο ιδιόκτητο κέντρο εκπαίδευσης σκύλων  ΄΄Καλλίμπρα΄΄ και πιστοποιήθηκε ως σκύλος θεραπείας στο Κόμο της Ιταλίας. Έκτοτε προσφέρει αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του σε παιδιά με ειδικές ανάγκες καθώς και σε παιδιά που μένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα σε νοσοκομεία.

Η έκπληξη και χαρά των παιδιών του σχολείου μας γι αυτή την απρόσμενη επίσκεψη ήταν συγκινητική. Χάιδεψαν την Λούνα, την ζούλιξαν, την κάνανε βόλτα, την κάνανε αλογάκι και αυτή τους ανταπέδωσε απλόχερα την γαλήνη και πραότητά της. Τα παιδιά απόλαυσαν μια σπουδαία εμπειρία και εμείς οι μεγάλοι αναλογιστήκαμε τα θετικά αποτελέσματα που θα έφερνε στην πρόοδο και θεραπεία των παιδιών η στελέχωσης των μονάδων Ειδικής Αγωγής της χώρας μας με ζώα θεραπευτές.

Λόυνα, Σοφία σας ευχαριστούμε

Η προϊσταμένη του Ειδικού Νηπιαγωγείου