ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

«Ομάδα δράσης μαθητών για τα δικαιώματα των ζώων και την προστασία των αδέσποτων»

Συνάντηση των μαθητών του Α3 τμήματος με το δήμαρχο Ξηρομέρου,  Ιωάννη Τριανταφυλλάκη

Στο πλαίσιο του πιλοτικού προγράμματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» στο οποίο συμμετέχει το Καραμούζειο Γυμνάσιο Αστακού, οι μαθητές του Α3 τμήματος συναντήθηκαν με το Δήμαρχο Ξηρομέρου κύριο Ι. Τριανταφυλλάκη, προκειμένου να συζητήσουν για το ζήτημα των αδέσποτων ζώων και να καταθέσουν τις προτάσεις τους.

Παραθέτουμε το κείμενο των μαθητών μας:

Αξιότιμε κύριε Δήμαρχε,

Στο πλαίσιο του καινοτόμου πιλοτικού προγράμματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων», στο οποίο συμμετέχει το Γυμνάσιο Αστακού, οι μαθητές του Α3 τμήματος του σχολείου επιλέξαμε να ασχοληθούμε σε πρώτο επίπεδο με το περιβάλλον και συγκεκριμένα με τα δικαιώματα των ζώων και την προστασία των αδέσποτων.

Αφού:

• προσεγγίσαμε και καθορίσαμε βασικές έννοιες που αφορούν στην προστασία των ζώων,
  • εντοπίσαμε και καταγράψαμε τις ανάγκες ενός ζώου συντροφιάς και τις υποχρεώσεις του κηδεμόνα του,
  • διερευνήσαμε την ισχύουσα νομοθεσία για τα ζώα,
  • καταγράψαμε την υπάρχουσα κατάσταση στην πόλη μας και, τέλος,
  • διερευνήσαμε τις υποχρεώσεις του Δήμου,

συζητήσαμε τις δυνατότητες επίλυσης των προβλημάτων και καταλήξαμε στις παρακάτω προτάσεις τις οποίες και σας παραθέτουμε:

• να συνεργαστεί ο Δήμος με εθελοντές κτηνιάτρους με σκοπό τον εμβολιασμό και την στείρωση των αδέσποτων ζώων,
  • να προωθήσει την υιοθεσία των αδέσποτων ζώων, μέσω ενημερωτικής καμπάνιας,
  • να τοποθετήσει ταΐστρες και δοχεία νερού για τα αδέσποτα,
  • να τοποθετήσει σπιτάκια για τα αδέσποτα ζώα, που θα τα προφυλάσσουν από τις καιρικές συνθήκες.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την προσοχή σας και αναμένουμε την απάντησή σας.

Με εκτίμηση,

Οι μαθητές του Α3 τμήματος του Καραμούζειου Γυμνασίου Αστακού

ALORS, C’EST LA GUERRE

28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

14 JUILLET: LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ

ΒΕΡΣΑΛΛΙΕΣ: ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ-ΗΛΙΟ ΕΩΣ ΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, Δ.Σ. ΑΣΤΑΚΟΥ

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, Δ.Σ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΜΑΤΟΣ «ΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ» ΤΟΥ ΑΛ. ΒΑΡΟΠΟΥΛΟΥ, Δ.Σ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ

Paléros!!!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Καλώς ήρθατε στον Αστακό!