Πώς θα “κόψετε” το facebook, στο σχολικό εργαστήριο

10/09/2012 ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΡΙΒΟΠΟΥΛΟΥ

Σε ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο στο  http://www.tsiburi.com/, βρήκα τον τρόπο να κόψω το facebook, από το σχολικό εργαστήριο.

1. Μπαίνουμε με Save Mode (F8) στον υπολογιστή.
  2. Πηγαίνουμε “O Yπολογιστής μου” -> Τοπικός δίσκος C (ή όπου αλλού είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό σύστημα) -> WINDOWS -> System32 -> drivers -> etc και εκεί βρίσκουμε το αρχείο με όνομα “hosts”. Κάνουμε δεξί κλικ πάνω του και επιλέγουμε “Άνοιγμα”.
  3. Ανοίγουμε το αρχείο σε Σημειωματάριο.
  4. Όταν ανοίγει το αρχείο, βλέπουμε τα εισαγωγικά και στο τέλος μια γραμμή που λέει “127.0.0.1 localhost”.
  5. Κάτω από αυτό, αντιγράφουμε και επικολλάμε το κείμενο. (Αντιγράψτε το κείμενο από τον σύνδεσμο)
  6. Επιλέγουμε “Αρχείο” -> “Αποθήκευση”.

Το έκανα στο εργαστήριό μου και πέτυχε!!!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ασφάλεια στο Διαδίκτυο ,Εξαρτήσεις και Διαδίκτυο ,Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΣΕΠΕΗΥ) Ετικέτες: , .