Διαχείριση Προβλημάτων Σχολικής Τάξης

01/28/2012 Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αιτωλοακαρνανίας

Σε ένα σύγχρονο περιβάλλον, που χαρακτηρίζεται από πολυγλωσσία, πολυπολιτισμικότητα, ποικιλομορφία σε δομές και συστήματα και ραγδαίες εξελίξεις, η εκπαίδευση αναδεικνύεται  ως  θεμελιώδης  παράγων οικονομικής, κοινωνικής  και  πολιτισμικής  ανάπτυξης.  Μέσα  σε αυτό το πλαίσιο, παρουσιάζεται επιτακτική η ανάγκη, τα εκπαιδευτικά συστήματα να γίνουν δυναμικά, ώστε να προβλέπουν τους μετασχηματισμούς της κοινωνίας και να μπορούν να αντεπεξέρχονται στις προκλήσεις της.

Η ικανότητα διαχείρισης των προβλημάτων που παρουσιάζονται στη σχολική τάξη είναι ένα από τα ζητήματα που απασχολούν τόσο τους νεότερους όσο και τους πιο έμπειρους εκπαιδευτικούς έτσι ώστε:

• Να μπορούν να εντοπίζουν τα προβλήματα που εμποδίζουν την ομαλή λειτουργία της τάξης.
  • Να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν τις αιτίες και τους τρόπου εκδήλωσης μαθησιακών δυσκολιών και των προβλημάτων συμπεριφοράς στο σχολείο.
  • Να αντιμετωπίζουν θέματα ειδικών προβλημάτων διαχείρισης της σχολικής τάξης πέρα από το επίπεδο της πρόληψης και της διάγνωσης.
  • Να διαχειρίζονται θέματα διαπολιτισμικής αγωγής και κοινωνικό‐ οικονομικών ανισοτήτων στο πλαίσιο της τάξης.
  • Να εξασφαλίζουν τη μαθητική συμμετοχή στη διαδικασία της αξιολόγησης και της αντιμετώπισης των προβλημάτων, τα οποία εκδηλώνονται στο σχολικό πλαίσιο.

Μια πολύ χρήσιμη συλλογή άρθρων σε δύο τόμους από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο:

Π.Ι. Διαχείριση Προβλημάτων Σχολικής Τάξης (Τόμος Α) Επιστημονική επιμέλεια: Ευανθία Μακρή‐Μπότσαρη

Π.Ι. Διαχείριση Προβλημάτων Σχολικής Τάξης (Τόμος Β) Επιστημονική επιμέλεια: Ελένη Τζελέπη‐Γιαννάτου

Πηγή: Π.Ι.

Αλλα άρθρα:

Διαχείριση Προβλημάτων Σχολικής Τάξης: Σκέψεις για Περισυλλογή“. Δανίλη Ε., Σχολική Σύμβουλος

Προβλήματα σχολικής τάξης και διαχείριση κρίσεων Πηγή: Κοινωνιολογία Γ’ Λυκείου, βιβλίο για τον καθηγητή από http://e-viotia.blogspot.com/

Διαχείριση Προβλημάτων Συμπεριφοράς στη Σχολική Τάξης [Διαφάνεις σε ppt] Ελεάννα Μπάλιου, Σχολική Σύμβουλος Αγγλικής Φιλολογίας

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Διαχείριση Σχολικής Τάξης .