Απρ 15 2013

Άρθρα του/της Μαρία Τσαλικίδου

Δ.Σ. Κύθνου – Πρόγραμμα Μετάβασης

Η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο προκαλεί άγχος στα παιδιά, καθώς καλούνται να αλλάξουν περιβάλλον και να γνωρίσουν ένα νέο σχολικό πλαίσιο. Δεν πρέπει να θεωρούμε αυτονόητη υπόθεση τη μετάβασή τους. Προτείνω και σε άλλους συναδέλφους της Στ να υλοποιήσουν αυτό το πρόγραμμα, προκειμένου να εξομαλύνουν τη μετάβαση στην επόμενη βαθμίδα.

Το πρόγραμμά μας ήταν χωρισμένο σε τρεις φάσεις.

Επιγραμματικά:

1. Προετοιμασία των μαθητών ( Ιδεοθύελλα – συζήτηση σε κύκλο )
  2. Πραγματοποίηση επίσκεψης στο Γυμνάσιο ( Υποδοχή, προσευχή, ξενάγηση, μάθημα – μόνο της Στ –  στο εργαστήρι Φυσικής από τον καθηγητή , μάθημα αρχαίων με την Α΄Γυμνασίου και χορωδία με τα παιδιά του Γυμνασίου)
  3. Αναστοχασμός προγράμματος και ανατροφοδότηση ( Σκέψεις και εντυπώσεις των παιδιών από το πρόγραμμα)

Διάφορες σκέψεις, εντυπώσεις και προβληματισμοί των παιδιών έχουν ενδιαφέρον. Ενδεικτικά, αναφέρουν:

Μου άρεσε στο εργαστήρι της Φυσικής που είδαμε στο μικροσκόπιο τα κύτταρα του κρεμμυδιού και τα στόματα των φύλλων.

Στο γυμνάσιο μου έκανε εντύπωση το μικροσκόπιο και όσα είδαμε. Ήταν τέλειο!

Στο γυμνάσιο μου άρεσαν όλα! Πιο πολύ όμως, μου άρεσε το μάθημα των Αρχαίων.

Πήγαμε και στο γραφείο του διευθυντή. Μας γνώρισε και μας κέρασε πορτοκαλάδα!

Μου έκανε εντύπωση που οι τουαλέτες ήταν κάτω… στο πάτωμα!

Μου άρεσε που μας υποδέχτηκαν με καλό και ευγενικό τρόπο.

Περισσότερο με εντυπωσίασε το πλήρως εξοπλισμένο εργαστήρι Φυσικοχημείας και ότι υπήρχαν πράγματα τα οποία δεν είχα ξανακούσει.

Το πιο ενδιαφέρον ήταν τα μαθήματα! Θα ήθελα πολύ να παρακολουθήσω κι άλλα μαθήματα που δεν κάνουμε στο δημοτικό.

Χάρηκα που πήγα στο γυμνάσιο και βρήκα πολύ καλό το πρόγραμμα μετάβασης. Θα ήθελα να ξαναπάω, να παρακολουθήσω κι άλλα μαθήματα.

Χάρηκα πάρα πολύ που πήγαμε στο γυμνάσιο και θα ήθελα να ξαναπάμε. Αλλά δε με νοιάζει άμα δεν ξαναπάω τώρα, αφού του χρόνου θα είμαι κάθε μέρα εκεί.

Το πρόγραμμα μου άρεσε πάρα πολύ γιατί έμαθα αρκετά πράγματα για το γυμνάσιο που δεν ήξερα.

Μου άρεσε που πήγα στο γυμνάσιο γιατί είχα την ευκαιρία να δω τους φίλους μου, άλλους καθηγητές και άλλες αίθουσες.

Ελπίζω να ξαναπάμε για να παρακολουθήσουμε και άλλα μαθήματα.

Το πρόγραμμα μετάβασης μου άρεσε επειδή πήγαμε σε έναν καινούριο χώρο.

Η κυρία των αρχαίων τα εξηγούσε τόσο καλά στα παιδιά που σκέφτομαι ότι μπορεί να την έχουμε του χρόνου. Τι ωραία που θα είναι!

Το πρόγραμμα μετάβασης ήταν εξαιρετικό! Θέλω πραγματικά πάρα πολύ να ξαναπάω γιατί ήταν κάτι αξέχαστο για ‘μένα και θέλω να το ξαναζήσω.

Το πρόγραμμα ήταν αρκετά ωραίο γιατί πρώτη φορά συζητούσαμε τόσο ήρεμα όλη η τάξη!

Η εκπαιδευτικός της Στ τάξης

Γιαντζόγλου Σωτηρία