Τo Wrangler του μελλοντος από μαθητές

Συγγραφέας: ΣΥΛΛΟΓΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ | Κατηγορία Αυτοκίνητο | , στις 22-05-2018

Τo Wrangler του μελλοντος από μαθητές
22/05/2018 08:45 NewsAuto.gr

Εδώ και 6 χρόνια, η FCA κάνει διαγωνισμούς σχεδίου για μαθητές προκειμένου να πάρει μια ιδέα για το πώς θα ήθελε το κοινό τα μελλοντικά της μοντέλα.
Του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΠΟΪΔΑΝΗ

Το δέντρο που έδινε

Συγγραφέας: ΣΥΛΛΟΓΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ | Κατηγορία Παραμύθια | , στις 22-05-2018

Μηχανογραφικό δελτίο για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2018

Συγγραφέας: ΣΥΛΛΟΓΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ | Κατηγορία Νέα | , στις 22-05-2018

22-05-18 Μηχανογραφικό δελτίο για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2018
Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι τα μηχανογραφικά δελτία για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2018 αναρτήθηκαν στην επίσημη ιστοσελίδα του ΥΠΠΕΘ www.minedu.gov.gr στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Οι υποψήφιοι μπορούν να μελετήσουν ή/και να εκτυπώσουν το μηχανογραφικό δελτίο που τους ενδιαφέρει και συγκεκριμένα:
– το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ 2018 για τους υποψήφιους που συμμετέχουν στις φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ .
– το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ 2018 μόνο για το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση, για τους  υποψήφιους που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2017 ή 2016 με το Νέο σύστημα.
– το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (Ομάδας Β) 2018, μόνο για το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση για τους  υποψήφιους που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2016 με το Παλαιό σύστημα.

Οι μικρές, ακούραστες και θαυματουργές μέλισσες

Συγγραφέας: ΣΥΛΛΟΓΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ | Κατηγορία Περιβάλλον | , στις 22-05-2018

Παγκόσμια Ημέρα Μελισσών έχει κηρύξει τη σημερινή η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ< αναγνωρίζοντας τις ακούραστες εργάτριες και την καθημερινή τους δραστηριότητα, με την οποία, αν και μικρές φροντίζουν για κάτι σπουδαίο: την αναπαραγωγή των περισσότερων φυτών. Επακόλουθο αυτής της δραστηριότητας, δεν είναι μόνον το μέλι που παράγουν, αλλά η συμβολή τους στη διατήρηση της βιοποικιλότητας, στην αύξηση της παραγωγής τροφίμων και της επισιτιστικής ασφάλειας, ακόμη και στο να γίνονται τα φρούτα και τα λαχανικά μεγαλύτερα και νοστιμότερα!