Μάθημα Πρώτων Βοηθειών σε μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου σε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας.

Παιδαγωγικοί στόχοι:

1) Να μειωθούν οι καθημερινοί τραυματισμοί στο ελάχιστο

2) Να προσφέρουν οι ίδιοι οι μαθητές πρώτες βοήθειες στους συμμαθητές τους

3) Να χρησιμοποιούν οι ίδιοι οι μαθητές το φαρμακευτικό υλικό υπό επιτήρηση και να το επιστρέφουν στη θέση τους. Θα μάθουν να δρουν με υπευθυνότητα.

4) Να οργανώσουν εθελοντικές ομάδες δράσης και πρόληψης ατυχημάτων  και θα βοηθούν τους εφημερεύοντες εκπαιδευτικούς.

5) Να υπενθυμίζουν στους συμμαθητές τους ότι δεν πρέπει να τρέχουν στα σκαλοπάτια

6) Σε περίπτωση που αντιληφθούν κάποιο τραυματισμό να τον μεταφέρουν στο ιατρείο έτσι όπως εκπαιδεύτηκαν και να ειδοποιούν τον εφημερεύοντα εκπαιδευτικό.

7)Να  δώσουν τις πρώτες βοήθειες στους τραυματισμούς που εκπαιδεύτηκαν (π.χ. εκδορά, παγοθεραπεία, κ.τ.λ.)

Μεθοδολογία:

-Προβολή σχετικών βίντεο, DVD, παρουσιάσεις.

-Συλλογή άρθρων από εφημερίδες και περιοδικά

-Εμπλουτισμός της βιβλιοθήκης του σχολείου με έντυπα, περιοδικά κ.λ.π. σχετικά με τις πρώτες βοήθειες.

-Κατασκευή ομαδικού κολάζ με θέμα: ”Μαθαίνω πώς να προσφέρω  ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ στον συνάνθρωπό μου”.