etwinning project -School corner

Μπορείτε να δείτε το περιοδικό που δημιουργήθηκε από την συνεργασία σχολείων από την Ελλάδα, Ιταλία, Κροατία, Ουκρανία και Αζερμπαϊτζάν με θέματα που ενδιαφέρουν τους σημερινούς εφήβους. Το έργο μας έχει τίτλο School corner.

Εξασκώντας τις δεξιότητες κατανόησης προφορικού λόγου (επίπεδο Β)

Οι παρακάτω συμβουλές θα σας βοηθήσουν να βελτιώσετε τις δεξιότητές σας στην κατανόηση γραπτού λόγου (Reading Comprehension).

exam-strategies

Η ιστορία του Χριστουγεννιάτικου Δέντρου

Μέσα από ένα βιντεομάθημα, μαθαίνουμε για την ιστορία του Χριστουγεννιάτικου Δέντρου εξασκώντας τις δεξιότητές μας στην κατανόηση και παραγωγή προφορικού λόγου.

DIY Christmas Decorations

Christmas is coming…so let’s be creative!

Below, you’ll find incredible ideas for making your own Christmas decorations to decorate your house…or your classroom!

Προετοιμαζόμαστε σωστά για τα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις

Μερικές συμβουλές για σωστή μελέτη την περίοδο των διαγωνισμάτων και των εξετάσεων

Στο παρακάτω κείμενο θα βρείτε τεχνικές που θα βελτιώσουν την μνήμη σας!

MEMORY_TIPS

Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας για το etwinning έργο “UNESCO Heritage Connects Europe”

Το έργο UNESCO Heritage Connects Europe , στο οποίο συμμετείχε και το σχολείο μας το σχολικό έτος 2018-19, κέρδισε  Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας. Αυτό πιστοποιεί την υψηλή ποιότητα δουλειάς των μαθητών και εκπαιδευτικών στο ανώτερο επίπεδο. Σκοπός του προγράμματος ήταν:

• να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές την αξία της πολιτιστικής τους κληρονομιάς
  • να γνωρίσουν στοιχεία κληρονομιάς άλλων χωρών
  • να εξασκήσουν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες στην αγγλική γλώσσα
  • να βελτιώσουν τον ψηφιακό γραμματισμό τους

Διάχυση στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα

Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος, πέρα από την επιμέρους παρουσίασή τους ανά σχολείο, βρίσκονται στο παρακάτω ιστολόγιο που δημιούργησαν από κοινού οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί όλων των συνεργαζόμενων σχολείων.