Νέα Πρόσκληση στο Επιμορφωτικό Σεμινάριο των Σχ. Συμβούλων της Α΄ Αθήνας

Αφορά κυρίως καθηγητές Εσπερινών Σχολείων αλλά όχι μόνον

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι 24 Φεβρουαρίου 2015

ΕΠΙΛΕΓΕΝΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Σας γνωρίζουμε ότι τροποποιούνται οι ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής του Επιμορφωτικού Σεμιναρίου που σας έχει κοινοποιηθεί με το ανωτ. σχετικό έγγραφό μας. Υπενθυμίζουμε ότι το σεμινάριο πραγματοποιείται σε ανταπόκριση τους αιτήματος πολλών συναδέλφων που υπηρετούν σε Εσπερινά σχολεία οι οποίοι δεν είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τα επιμορφωτικά σεμινάρια που οργάνωσαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι της Α΄ Αθήνας κατά το προηγούμενο έτος (2014), επειδή διεξήχθησαν τις ώρες λειτουργίας των σχολείων τους.

Το νέο σεμινάριο απευθύνεται κατά προτεραιότητα  στους καθηγητές των Εσπερινών Γυμνασίων, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, όλων των ειδικοτήτων. Αν δεν συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός συμμετοχών μόνον από καθηγητές Εσπερινών, μπορούν να το παρακολουθήσουν και καθηγητές των Ημερησίων Σχολείων, που θα δηλώσουν συμμετοχή, καθώς θα διεξαχθεί απογευματινές ώρες 14.30 έως 18.00. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί ως εξής:

Συνολική διάρκεια: 36 ώρες

Τόπος διεξαγωγής:  6ο ΕΠΑΛ – 1ο Ε.Κ. Αθηνών, Νέστου 4 και Μιχαλακοπούλου, Αμπελόκηποι,  κοντά στο σταθμό Μέγαρο Μουσικής του Μετρό  ( βλ. χάρτη: goo.gl/F628r3  )

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί σε 9 (εννέα)  4ωρες ενότητες,  απογευματινές ώρες  14.30 έως 18.00,

σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Ημερο-μηνία Ημέ-ρα ΩΡΕΣ α/α ΕΝΟΤΗΤΕΣ
2-Μαρ Δευ 14.30 έως 18.00 1η Θεωρίες μάθησης και διδακτική πράξη
4-Μαρ Τετ 14.30 έως 18.00 2η Σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις
9-Μαρ Δευ 14.30 έως 18.00 3η Αρχές και Τεχνικές Εκπαίδευσης Ενηλίκων
11-Μαρ Τετ 14.30 έως 18.00 4η Ένταξη των νέων τεχνολογιών στη διδακτική πράξη
16-Μαρ Δευ 14.30 έως 18.00 5η Κατανοώντας βαθύτερα τον έφηβο
18-Μαρ Τετ 14.30 έως 18.00 6η Το ψυχολογικό κλίμα του σχολείου και της τάξης – Αντιμετώπιση προβλημάτων τάξης
23-Μαρ Δευ 14.30 έως 18.00 7η Παιδαγωγικές προσεγγίσεις της ετερότητας
30-Μαρ Δευ 14.30 έως 18.00 8η Μέθοδος πρότζεκτ 1ο μέρος
1-Απρ Τετ 14.30 έως 18.00 9η Μέθοδος πρότζεκτ 2ο μέρος

Η δήλωση συμμετοχής στα σεμινάρια γίνεται μόνον ηλεκτρονικά με συμπλήρωση της σχετικής φόρμας που υπάρχει στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Καταληκτική προθεσμία για υποβολή δηλώσεων συμμετοχής:

Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015, ώρα 22.00.

Εάν ο αριθμός των δηλώσεων συμμετοχής είναι μεγαλύτερος από τον προβλεπόμενο αριθμό θέσεων, θα γίνει κλήρωση (προηγούνται όσοι υπηρετούν σε Εσπερινά σχολεία). Η λίστα με τους επιλεγέντες θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα των Σχολ. Συμβούλων της Α΄ Αθήνας: https://blogs.sch.gr/sxolsymv/ . Οι επιλεγέντες θα ειδοποιηθούν επίσης με ηλεκτρονικό μήνυμα που θα σταλεί στο mail που θα έχουν δηλώσει στη φόρμα της δήλωσης συμμετοχής.

Σχετικά με ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΝΤΑΞΗΣ

Η δραστηριότητά μου στην εκπαιδευτική κοινότητα παρουσιάζεται κυρίως στην ιστοσελίδα που διατηρώ ως Σχολικός Σύμβουλος “Ο ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ” http://users.sch.gr/kontaxis

Κατηγορίες: Σεμινάρια. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.