Σχόλια

Η  Δ/νση Π. Ε. του Ν. Φθιώτιδας υλοποίησε  Δράσεις Φιλαναγνωσίας στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, σε Δ/Σ και Ν/Γ του νομού μας. Μέχρι στιγμής πραγματοποιήθηκαν τρεις δράσεις και ευελπιστούμε σε περισσότερες.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με  συγγραφέα – συγκεκριμένα την κ. Γεωργία  Λάττα, συνάδελφό μας στη Δ/νση της Π.Ε. – από την οποία πήραν συνέντευξη. Έγινε παρουσίαση του βιβλίου «Πετάω» από την ίδια με τόσο ευχάριστο τρόπο που μαγνήτισε την προσοχή όλων των παιδικών ψυχών. Ακολούθησε θεατρικό παιχνίδι και συζήτηση πάνω στους φόβους μας – πραγματικούς ή φανταστικούς, ξορκίζοντάς τους με βιωματικές δράσεις και εικαστικές παρεμβάσεις.

Στις φωτογραφίες που έχω επισυνάψει θα έχετε την ευκαιρία να πάρετε μια γεύση των δράσεων. Η αφίσα που είναι αφιερωμένη στον φετινό  εορτασμό της ημέρας είναι έργο Ελλήνων καλλιτεχνών (Βαγγέλης Ηλιόπουλος το κείμενο και Φωτεινή Στεφανίδη τα εικαστικά),  γεγονός που μας κάνει υπερήφανους.

Είθε να συνεχιστούν οι δράσεις και στα υπόλοιπα σχολεία μας!

Με εκτίμηση,

Ελένη Λεμόνη, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων