Ανάγνωση το κείμενο σελ. 32-33, αντιγραφή x3 σελ. 70 τα σημεία στίξης “Θαυμαστικό… εισαγωγικά”. Ορθογραφία θα γράψουμε προτάσεις από ευθύ σε πλάγιο λόγο και αντίστροφα.
Τετράδιο εργασιών: Άσκηση 3 σελ. 49. Φύλλο εργασίας (για Δευτέρα).

Φύλλο εργασίας (για Δευτέρα).

Ενότητα 6.5. Ο Οδυσσέας στην Ιθάκη. Διαβάζω το σχεδιάγραμμα και τις ερωτήσεις από το φυλλάδιο.

Αύριο, Παρασκευή 8/4, θα πάμε εκπαιδευτική εκδρομή με ξεναγό, στον Πλάτανο, στην Αρχαία Αγορά, στο Μουσείο και στο Ασκληπιείο. Το κόστος συμμετοχής είναι 5€. Στους μαθητές έχει δοθεί υπεύθυνη δήλωση για συμμετοχή στις εκδρομές του σχολείου (ισχύει η ίδια δήλωση για όλες τις εκδρομές). Την υπεύθυνη δήλωση, υπογεγραμμένη από εσάς και τα χρήματα πρέπει να τα έχουν τα παιδιά μαζί τους αύριο οπωσδήποτε, ώστε να μπορέσουν να ακολουθήσουν στην εκδρομή. Φέρνουμε κανονικά τη σχολική τσάντα (θα γίνουν οι πρώτες δύο ώρες) και μικρή τσάντα με φαγητό και νερό, καπέλο. Αν θέλουμε, φέρνουμε φωτογραφική μηχανή, αλλά όχι κινητό. Δεν φέρνουμε παιχνίδια μαζί.
Υπενθυμίζω ακόμη ότι για αύριο δεν χρειάζεται πλέον self test.