The other side (Σταυρούλα Ζευγαρά)

Θρησκευτικά και Νέες Τεχνολογίες Η Θεολογία δεν περιορίζεται και δεν περιορίζει. Διαχέεται και αποκαλύπτει…γιατί πάνω από όλα είναι βίωμα και μετά γνώση!stavroulasblog.blogspot.com

>Η περηφάνεια να είσαι δάσκαλος

Ιούν 20097

Το βίντεο δημιουργήθηκε από τους μαθητές του Γ1.
<<
Αγαπήσατε το παιδί, κατεβείτε κοντά του, βάλτε το χέρι σας στην καρδιά του. Αφουγκρασθείτε τον πόνο του και τη χαρά του>>. Αλλά και…
<< Οι ψυχές του δασκάλου και του παιδιού βρίσκονται πέρα και πάνω από τη μέθοδο. Όταν αυτές επικοινωνούν, βρίσκουν τη μέθοδο. Διαφορετικά κι ολόκληρο το γνωστικό ουρανό να κατεβάζει ο δάσκαλος, είναι καταδικασμένος σε αποτυχία. Άλλωστε, για τον καλλιτέχνη δάσκαλο ισχύουν οι νόμοι της τέχνης, της δημιουργίας, της φυσικότητας, της εσωτερικής διάθεσης. Αυτοί είναι που του ανοίγουν το δρόμο…>> << Σκοπός του σχολείου δεν είναι – δεν πρέπει να είναι – το σοφό παιδί, αλλά το ευτυχισμένο παιδί. Κι αυτό το παιδί μόνο μέσα σε ένα δραστικό κι όχι σκυθρωπό σχολείο μπορεί να ολοκληρωθεί. Η αξία του ανθρώπου δε βρίσκεται στις γνώσεις, αλλά στην ισχυρή βούληση, στην ολοκληρωμένη προσωπικότητα, στην πνευματική καλλιέργεια, στη δημιουργία πλούσιας συναισθηματικής ζωής, στη μέθεξή τους στην κοινωνική ζωή… >> Θεόδωρος Κάστανος (Αγαπημένε μου δάσκαλε, Αφιερώνω στη μνήμη σου τα λόγια των μαθητών μου, όπως αυτά με τόση αγάπη και γενναιοδωρία μου προσφέρθηκαν).

Πώς μπορώ να εκφράσω με λόγια τα συναισθήματα που κατέκλυσαν την ψυχή μου όταν κατά τη διάρκεια της τελικής σχολικής γιορτής, οι μαθητές της Γ Τάξης του 22ου Γυμνασίου Πατρών, με κάλεσαν για να μου αφιερώσουν λόγια ζεστά και αληθινά, λόγια που όπως μου είπε η Αλεξάνδρα μου, έπρεπε να μου τα πουν κοιτώντας με στα μάτια!

Αγαπημένα μου παιδιά , παιδιά μου, η αγάπη του Χριστού να σας συντροφεύει πάντα, γιατί αυτή την αγάπη σας πρόσφερα και αυτήν την αγάπη μου ανταποδώσατε τώρα.

Δε θα ήθελα να χαθεί ούτε μια μικρή λεξούλα από αυτά που είπατε για μένα. Σας τα παραθέτω με ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατί πραγματικά αυτά τα χρόνια, κατάφερα να μπω στην ψυχούλα σας.

Πριν δύο χρόνια μπήκε στη ζωή μας ένας άνθρωπος , ο οποίος είναι πολύ ξεχωριστός για εμάς. Το όνομα αυτού του ανθρώπου είναι Ζευγαρά Σταυρούλα. Η σημερινή γιορτή του Γ1 είναι αφιερωμένη σε εσάς κυρία.
– Πρώτα από όλα σας ευχαριστούμε γιατί από την πρώτη στιγμή που μας γνωρίσατε μας προσεγγίσατε.
– Χωρίς να μας ξέρετε μας φερθήκατε σαν παιδιά σας
– Κάνατε πράγματα που ποτέ κανείς δεν έκανε για εμάς
– Μας υπερασπιστήκατε
– Μας βοηθήσατε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι