Χριστουγεννιάτικα έθιμα Γερμανίας

0

Συγγραφέας: ΣΕΜΕΡΤΖΙΔΟΥ ΕΛΠΙΔΑ | Κατηγορία Έθιμα, Χριστούγεννα | , στις 24-12-2019

Στη Γερμανία το διάστημα που προηγείται των Χριστουγέννων είναι πολύ σημαντικό. Για τις οικογένειες τα χριστουγεννιάτικα μπισκότα, το χριστουγεννιάτικο κέικ αποτελούν τα παραδοσιακά έθιμα της περιόδου. Χαρακτηριστικές είναι και οι χριστουγεννιάτικες αγορές στο κέντρο κάθε πόλης που εμφανίζονται από το πρώτο Σαββατοκύριακο του Δεκεμβρίου και τελειώνουν την παραμονή των Χριστουγέννων. Οι πάγκοι της Χριστουγεννιάτικης αγοράς έχουν γλυκά, στολίδια και ζεστό κόκκινο γλυκό κρασί με μπαχαρικά. Στις 6 Δεκεμβρίου γιορτάζεται ο Ζανκτ Νίκολαους (ο Άγιος Νικόλαος) που είναι παρόμοιος του Άγιου Βασιλείου ως προς το έθιμο των δώρων. Στην λαογραφική του έκδοση φέρνει δώρα στα καλά παιδιά, αλλά και ένα δεματάκι βέργες για να δείρει τα παιδάκια που δεν ήταν φρόνιμα.

Kaiserschmarrn

0

Συγγραφέας: ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 24-12-2019

Το Kaiserschmarrn είναι ένα γλυκό χαρακτηριστικό για την Αυστρία, το οποίο μεταφράζεται στα ελληνικά ως “λιχουδιά του αυτοκράτορα“. Πρόκειται για τον Φραγκίσκο Ιωσήφ Α΄ (Franz Joseph I), ο οποίος γεννήθηκε το 1830 στα ανάκτορα Σενμπρουν (Schönbrunn) της Βιέννης και πέθανε το 1916 από πνευμονία. Έγινε αυτοκράτορας της Αυστρίας και παντρεύτηκε την πριγκήπισσα Ελισάβετ της Βαυαρίας, γνωστή στους περισσότερους ως Σίσσυ. Σύμφωνα με έναν θρύλο το γλυκό Kaiserschmarrn φτιάχτηκε για πρώτη φορά το 1854 σαν δώρο γάμου για τη Σίσσυ και ονομάστηκε “λιχουδιά της αυτοκράτειρας“, αλλά άρεσε πολύ περισσότερο στον αυτοκράτορα κι έτσι μετονομάστηκε σε “λιχουδιά του αυτοκράτορα“.

Παρακάτω ένα βίντεο με τη συνταγή  (Rezept) για το Kaiserschmarrn. Δοκιμάστε τη. Το αποτέλεσμα σίγουρα θα σας αποζημιώσει. Το γλυκό είναι πολύ νόστιμο!

Leise rieselt der Schnee

1

Συγγραφέας: Μολοχίδου Ζωή | Κατηγορία Μουσική, Χριστούγεννα | , στις 24-12-2019

Το τραγούδι Leise rieselt der Scnee είναι ένα από τα πιο γνωστά «χειμωνιάτικα» τραγούδια  στη Γερμανία.  Το έγραψε ο ευαγγελιστής ιερέας  ´Εντουαρτ ´Εμπελ (1839-1905) το έτος 1895 στο Γκραουντενζ της  σημερινής Πολωνίας με τον τίτλο «Χριστουγεννιάτικος χαιρετισμός»

Weihnachten in Deutschland

Συγγραφέας: ΒΟΜΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ | Κατηγορία Έθιμα, Χριστούγεννα | , στις 15-12-2019

Weihnachten: 24 Sätze auf Deutsch

und jetzt auf Griechisch….

Άγιο Πάσχα, μια γιορτή χωρίς σύνορα

Συγγραφέας: ΒΟΜΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ | Κατηγορία Έθιμα, Πάσχα | , στις 24-03-2018

Scorpions

Συγγραφέας: ΒΟΜΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ | Κατηγορία Μουσική | , στις 24-03-2018

Nationale Fussballmannschaft von Deutschland

Συγγραφέας: ΒΟΜΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ | Κατηγορία Αθλητισμός | , στις 24-03-2018

Μουσικό Σχολείο Ρόδου, Μίμης Πλέσσας (Ιανουάριος 2018)

0

Συγγραφέας: ΒΟΜΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ | Κατηγορία Μουσικό Σχολείο Ρόδου | , στις 24-03-2018

Βίντεο απόσπασμα από τη συμμετοχή της Ευρωπαϊκής Ορχήστρας του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, σε συναυλία-αφιέρωμα στον Μίμη Πλέσσα. Κινηματοθέατρο Μετροπόλ. 10 Ιανουαρίου 2018. Συμμετείχαν αξιόλογοι μουσικοί της Ρόδου.

Βρες χρόνο…

Συγγραφέας: ΒΟΜΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 24-03-2018