Αφιέρωμα στον Θ. Αγγελόπουλο με αφορμή τη συμπλήρωση ενός έτους από το θάνατο του

Θ. Αγγελόπουλος: Ο σημαντικότερος ίσως, Έλληνας σκηνοθέτης του εικοστού αιώνα, με διεθνή αναγνώριση.

Γεννήθηκε το 1935 στην Αθήνα. Διέκοψε τις σπουδές του στη Νομική Σχολή και έφυγε στο Παρίσι το 1961 όπου και παρακολούθησε μαθήματα κινηματογράφου στη Σχολή κινηματογραφου  IDHEC και στο Musèe de l’homme. Αφότου επέστρεψε στην Ελλάδα εργάστηκε από το 1964 έως και το 1967 ως κριτικός κινηματογράφου στην εφημερίδα ”Δημοκρατική Αλλαγή”. Το 1970 παρουσίασε στο Φεστιβάλ  Θεσσαλονίκης την πρώτη μεγάλου μήκους ταινία του ”Αναπαράσταση” όπου κέρδισε το πρώτο βραβείο. Σχεδόν όλες του οι ταινίες κατέκτησαν βραβεία στα μεγαλύτερα ευρωπαϊκά και διεθνή Φεστιβάλ, επιβεβαιώνοντας την τεράστια καλλιτεχνική του αξία και την συμβολή του στο χώρο του κινηματογραφου. Συγκεκριμένα οι ταινίες ”Μέρες του ’36” και ”Αναπαράσταση” βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ Βερολίνου, ”Οι Κυνηγοί” απέσπασαν το βραβείο καλύτερης ταινίας στο Φεστιβάλ του Σικάγου (1977) και το βραβείο της Ένωσης Τούρκων κριτικών, ”Ο Μεγαλέξανδρος” (1980) βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ Βενετίας, ”Το ταξίδι στα Κύθηρα” απέσπασε το βραβείο σεναρίου στις Κάννες (1984), το ”Ποπίο στην ομίχλη” έλαβε το Αργυρό Λιοντάρι καλύτερης σκηνοθεσίας στο Φεστιβάλ Βερολίνου, το ”Βλέμμα του Οδυσσέα” έλαβε το Μεγάλο Βραβείο Κριτικής Επιτροπής στο Φεστιβάλ Καννών ενώ οι κριτικοί του κινηματογράφου περιοδικού Τύπου την ψήφισαν στις 100 καλύτερες ταινίες του παγκόσμιου κινηματογράφου, η ταινία ”Μία Αιωνιότητα και μία Μέρα” κέρδισε το Χρυσό Φοίνικα στις Κάννες (1998). Ο πρόωρος και άδικος χαμός του στέρησε έναν εμπνευσμένο δημιουργό από τον παγκόσμιο κινηματογράφο και από η Ελλάδα έναν από τους καλύτερους πρεσβευτές της.