22 Δεκ 2019

Σύγχρονος Κόσμος: Πολίτης και Δημοκρατία

Συντάκτης: ΤΣΙΑΜΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ | Κάτω από: Γενικά

Γενικά

Το διδακτικό αντικείμενο «Σύγχρονος Κόσμος: Πολίτης και Δημοκρατία» καλύπτει δύο διδακτικές ώρες του Εβδομαδιαίου Ωρολόγιου Προγράμματος Διδασκαλίας της Β΄ τάξης του Λυκείου και εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο ιστορικής και κοινωνικής προσέγγισης του σύγχρονου κόσμου υπό την οπτική των κοινωνικών επιστημών.
Σκοπός του μαθήματος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες να είναι σε θέση να κατανοούν, να συζητούν και να κρίνουν το πολιτικό και κοινωνικό παρόν στη χώρα μας, στην Ευρώπη, αλλά και στον εκτός Ευρώπης κόσμο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μελετούν και στοχάζονται, αναπτύσσουν ικανότητες και στάσεις, καλλιεργούν την ερευνητική τους σκέψη και δημιουργούν, πάνω σε ένα πολύπλευρο και δυναμικό γνωστικό αντικείμενο, το οποίο αναπτύσσεται σε 11 θεματικές ενότητες.

Θεματικές Ενότητες

1. Δημοκρατία,
  2. Πολίτης και Δικαιώματα,
  3. Ευρωπαϊκή Ένωση,
  4. Πληθυσμός,
  5. Ταυτότητες,
  6. Παγκοσμιοποίηση,
  7. Μετανάστευση,
  8. Φτώχεια και Ανεργία,
  9. Κοινωνικά Κινήματα,
  10. Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης και
  11. Δίκαιο και Παραβατικότητα.

Διάρθρωση

Το Πρόγραμμα Σπουδών, στο οποίο βασίζεται το μάθημα «Σύγχρονος Κόσμος: Πολίτης και Δημοκρατία» και αποτελεί απαραίτητο εργαλείο για τους και τις εκπαιδευτικούς, διαρθρώνεται ως εξής:

• Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα που προσδιορίζουν τι επιδιώκεται να είναι σε θέση να κάνουν οι μαθητές και οι μαθήτριες μετά από την ολοκληρωμένη προσέγγιση κάθε θεματικής ενότητας,
  • Θεματικοί Άξονες που εστιάζουν σε επιμέρους γνωστικές περιοχές, προκειμένου να υπηρετηθούν τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα, και
  • Ενδεικτικές Δραστηριότητες μέσω των οποίων οι μαθητές και οι μαθήτριες επιχειρούν να κατακτήσουν τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα.

Πηγή: http://iep.edu.gr/images/IEP/EPISTIMONIKI_YPIRESIA/Epist_Monades/B_Kyklos/Social_Sciences/2018/Sygchronos-Kosmos_Politis_&_Dimokratia_B_Lykeiou_Vivlio_Mathiti.pdf

Ετικέτες: ,