Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γιορτές  Με ετικέτα:   , 10 Ιανουαρίου, 2022 ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΤΡΕΝΤΣΙΟΥ

Υγειονομικά πρωτόκολλα

covid

Συνοπτική παρουσίαση από τον συνάδελφο Μασούρα Θ.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις  Με ετικέτα:   , 10 Ιανουαρίου, 2022 ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΤΡΕΝΤΣΙΟΥ

Τα έθιμα των Χριστουγέννων

Δείτε στο LearningApps.org

Επιστροφή στα θρανία

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ τα σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά από τις 10 Ιανουαρίου 2022. Τα νέα υγειονομικά πρωτόκολλα:

-Από 10-15/1 τρία δωρεάν self test την εβδομάδα στα σχολεία, αντί για δύο. Θα διατεθούν δωρεάν αυτήν την εβδομάδα στα φαρμακεία.
-Τα δύο τεστ θα διενεργούνται και από τα εμβολιασμένα παιδιά και από τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.
-Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, φεύγει η λογική του «σταυρού» και επεκτείνονται οι ελέγχους. Σε ανεμβολίαστους μαθητές θα γίνονται δύο rapid και ένα self test επιπλέον, πέραν των δύο self test. Δηλαδή πέντε συνολικά. Οι εμβολιασμένοι μαθητές θα κάνουν συνολικά τρία τεστ. Οι ανεμβολίαστοι εκπαιδευτικοί θα κάνουν τα ίδια τεστ με τους ανεμβολίαστους μαθητές, δηλαδή πέντε, ενώ οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί θα κάνουν συνολικά τρία τεστ (όπως οι μαθητές).

Δείτε εδώ το ΦΕΚ

Ποια είναι η άποψή σας;

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 5 Ιανουαρίου, 2022 ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΤΡΕΝΤΣΙΟΥ

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.