Πρόσκληση στη μαθητική κοινότητα του σχολείου μας

Το υπουργείο παιδείας έχει ανακηρύξει την 6η του Μάρτη “μέρα κατά της σχολικής βίας” και προτείνει στα σχολεία να αναλάβουν δράσεις για την πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου,  με όποιο τρόπο ή ένταση και αν εμφανίζεται.
Στο σχολείο μας μία ερευνητική ομάδα στο πλαίσιο του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας ασχολήθηκε με την “επιθετικότητα και τη σχολική βία”.
Προσκαλούμε τώρα όλους τους μαθητές του σχολείου μας να σκεφτούν τρόπους συμμετοχής για την άμβλυνση του προβλήματος.
Μπορείτε να συμβουλευτείτε από το ιστολόγιό μας τα αποτελέσματα της έρευνας των παιδιών στο σχολείο μας καθώς και την έρευνα που διεξήγαγε η Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας παιδιών και εφήβων.
Επιπλέον,  να μελετήσετε τις προτάσεις του υπουργείου αλλά κυρίως να σκεφτείτε και να δημιουργήσετε τις δικές σας προτάσεις για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε όλοι μαζί να μειώσουμε την ένταση και τους τρόπους εκδήλωσης του φαινομένου.