>Δημόσια παρουσίαση των ερευνητικών εργασιών

>Την Τρίτη 31 Ιανουαρίου του 2012 έγινε η δημόσια παρουσίαση των ερευνητικών εργασιών του Σχολείου μας.

Οι προσκεκλημένοι μας προέρχονταν από την πολιτική ζωή , την επιστημονική και πανεπιστημιακή κοινότητα του τόπου μας και ασφαλώς από την εκπαιδευτική μας κοινότητα.
Τους ευχαριστούμε και διαδικτυακά.

Η δημοσιοποίηση των εργασιών των μαθητών στοχεύει στην ενίσχυση της αυτοεικόνας τους. Μαθαίνουν να αναλαμβάνουν έργο, που θα πρέπει να το φέρουν σε τέτοιο επίπεδο ολοκλήρωσης, ώστε να το παρουσιάσουν δημόσια.
Διδάσκονται την ανάληψη ατομικής και συλλογικής ευθύνης, εκπαιδεύονται στη χρήση νέων τεχνολογιών , απαραίτητων για την παρουσίαση των έργων τους,καλλιεργούν την άμιλλα για να γίνονται ολοένα καλύτεροι, συνδέονται μέσα από το έργο τους με τη ζωή και την τοπική τους κοινωνία.

Ευχαριστούμε τα μέσα ενημέρωσης που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και προώθησαν τη δράση του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε επίσης και τα πρόσωπα που γνωστοποίησαν την παρουσίασή μας στα ηλεκτρονικά μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Η μεθοδολογία και τα αποτελέσματα κάθε ερευνητικής ομάδας προβλήθηκαν με πρόγραμμα παρουσίασης διαφανειών που σχολίαζαν οι εκπρόσωποι των αντίστοιχων ομάδων:

Η ομάδα της σχολικής βίας και επιθετικής συμπεριφοράς

Η ομάδα των greeklish

Η ομάδα των πληροφοριακών συστημάτων

Η ομάδα της γεωθερμίας από τις ήπιες μορφές ενέργειας

Η ομάδα των βιοκλιματικών σπιτιών

Οι ανεμογεννήτριες ως πηγή ενέργειας βιοκλιματικών σπιτιών

Τα φωτοβολταϊκά ως πηγή ενέργειας των βιοκλιματικών σπιτιών