Η απόκρυφη ιστορία της Φρασίκλειας- Frasikleia’s hidden story

Η εργασία αυτή εκπονήθηκε από τους μαθητές της Α τάξης του προτύπου Λυκείου Αναβρύτων στο μάθημα τη ιστορίας. Η εργασία αυτή υλοποιήθηκε για τη συμμετοχή στο διαγωνισμο “Νέοι δημοσιογράφοι και περιβάλλον”. Εντάσσεται στο στόχο ‘Βιώσιμες πόλεις’ και αναφέρεται στην υποχρέωση των ανθρώπων να διατηρούν την  πολιτισμική τους κληρονομιά, ως αειφόρα πρακτική που κρατά ζωντανή την ιστορία της πόλης μέσα στο χρόνο. Οι φωτογραφιες προέρχονται από τις παρουσιάσεις στους μαθητές του σχολείου, σε φοτητές του Τομέα Παιδαγωγικής, φιλοσοφίας, Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και σε φιλολόγους εκπαιδευτικούς.

The present project was carried out by the students of Class A of the Anavryta Model Senior High School as part of the History lesson. It constitutes part of the competition ‘New journalists and environment’, it fulfils the ‘Sustainable Cities’ goal and it deals with people’s responsibility to preserve their cultural heritage as a means of sustainable practice that keeps the city’s historical background alive over the course of time. Following the links below you can see the presentation of the project –and the corresponding images- to students of the school, to university students of the National Kapodistrian University of Athens studying in the Department of Philosophy, Pedagogy and Psychology and to Greek language teachers.

Μαθητές: Γιάννης Ανανιάδης, Γιώργος Βασσάλος, Ηλίας Γκατζόγιας, Γιώργος Δαμιανός, Βίκυ Δημητρακοπούλου, Ελπινίκη Ζαρίκου (Α1)

Students: Ananiadis Giannis, Vassalos Giorgos, Gatzogias Ilias, Damnianos Giorgos, Dimitrakopoulou Vicky, Zarikou Elpiniki

Φωτογραφίες απο την παρουσίασιαση: