ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

«Τι πρέπει να προσέχουμε στο Διαδίκτυο»

internet

Είναι γενικά αποδεκτό ότι το Διαδίκτυο στη σύγχρονη εποχή, στην οποία ζούμε, αποτελεί ανεκτίμητο εργαλείο για όλους μας, πολύ δε περισσότερο για τους μαθητές σε όλη τη διάρκεια της σχολικής τους ζωής. Το Διαδίκτυο είναι βασικό μέσο άντλησης πληροφοριών και γνώσεων αλλά και ενημέρωσης, ψυχαγωγίας, κοινωνικοποίησης.

Παρόλα αυτά έχει αποδειχτεί περίτρανα ότι πολλοί κίνδυνοι ελλοχεύουν για τους μαθητές εξαιτίας της ανορθόδοξης χρήσης του. Όσο εποικοδομητικό μπορεί να αποδειχτεί  το μέσο αυτό στην καθημερινή τους μελέτη, άλλο τόσο επικίνδυνο μπορεί να αποβεί για τους ίδιους τους μαθητές. Η ορθή και ασφαλής αξιοποίησή του Διαδικτύου από τους μαθητές απαιτεί την ανάπτυξη  συγκεκριμένων δεξιοτήτων και, κυρίως, ιδιαίτερου βαθμού ωριμότητας από αυτούς. Η φύση του Διαδικτύου δεν εγγυάται ασφάλεια για τον ανήλικο χρήστη, καθώς οι δημοσιευμένες πληροφορίες δε χαρακτηρίζονται πάντα από καταλληλότητα και εγκυρότητα, ενώ η ταυτότητα και ο σκοπός των συντακτών δεν είναι πάντα εμφανείς.

Καλό είναι, λοιπόν, τα παιδιά κατά την περιδιάβασή τους στο Διαδίκτυο να προσέχουν ιδιαίτερα και να ακολουθούν τους βασικούς κανόνες για την ορθή και ασφαλή χρήση και αξιοποίησή του. Οι μαθητές, λοιπόν, πρέπει:

• Να μη χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο και να μην παίζουν διαδικτυακά παιχνίδια πάνω από 1½ ώρα την ημέρα.
  • Να επιλέγουν με προσοχή και να γνωρίζουν τα προγράμματα με τα οποία ασχολούνται.
  • Να μάθουν να προστατεύουν το αγαθό της ιδιωτικότητάς τους. Να μη δίνουν ποτέ προσωπικά τους στοιχεία και μην αποκαλύπτουν λεπτομέρειες της προσωπικής τους ζωής σε άλλους χρήστες του Διαδικτύου.
  • Να μη γνωστοποιούν μέσω του Διαδικτύου τα στοιχεία επικοινωνίας τους σε αγνώστους.
  • Να μην αποκαλύπτουν τους κωδικούς πρόσβασης που χρησιμοποιούν.
  • Να μην επιχειρούν συναλλαγές μέσω του Διαδικτύου για την αγορά προϊόντων.
  • Κατά την επίσκεψή τους σε δικτυακούς τόπους να μη συμπληρώνουν φόρμες με τα παραπάνω στοιχεία, όταν τους ζητούνται.
  • Να μη δίνουν πληροφορίες που αφορούν την οικογένειά τους σε άτομα που γνωρίζουν στο Διαδίκτυο.
  • Να είναι επιφυλακτικοί ως προς την αποδοχή όσων διαβάζουν στο Διαδίκτυο ή αυτών που τους λένε οι άλλοι χρήστες του και να φιλτράρουν πάντοτε τις πληροφορίες που αντλούν από αυτό.
  • Να μη χρησιμοποιούν άκριτα οποιοδήποτε πρόγραμμα βρίσκουν στο Διαδίκτυο. Δεν είναι όλα τα προγράμματα ασφαλή, ακόμα και αν εμφανίζονται ως παιχνίδια. Ίσως περιέχουν Δούρειους Ίππους και ιούς, που μπορεί να βλάψουν τον υπολογιστή και τα δεδομένα τους.
  • Ποτέ να μη δεχτούν να συναντήσουν αγνώστους που γνώρισαν στο Διαδίκτυο.