The image of the other, Letter/Email writing

Το πρόγραμμα The Image of the Other ξεκίνησε το 1995 στην Ολλανδία με την υποστήριξη του European Platfrorm. Η αρχική ιδέα ήταν η αλληλογραφία μεταξύ τάξεων από διαφορετικές χώρες με βάση κοινό πρότυπο για κάθε γράμμα. Στόχος ήταν να μάθει ο κάθε μαθητής/τρια συγκεκριμένες πληροφορίες για το φίλο/φίλη από την άλλη χώρα  ώστε να σχηματίσει μια εικόνα. Γι αυτό κι ονομάστηκε “The image of the other”.

Το πρόγραμμα έχει χρησιμοποιηθεί από πάρα πολλά σχολεία ενώ από το 2003 λειτουργεί η ιστοσελίδα του προγράμματος (The image of the other)που περιλαμβάνει αναζήτηση σχολείων-εταίρων, υλικό σε ηλεκτρονική μορφή, παρουσιάσεις κ.λ.π.

Πέρα από την αρχική ιδέα, το υλικό του προγράμματος μπορεί να βοηθήσει τους μαθητές/τριες να γράψουν για ένα θέμα, καθώς παρέχει ένα σχεδιάγραμμα για κάθε γράμμα με ερωτήσεις, προτεινόμενες προτάσεις και λεξιλόγιο.