Pupils, young writers!

e-Twinning project

“Somewhere only we know”

Students write fables and create their own books!

Οι μαθητές της Ε’ τάξης, διαβάσανε μύθους του Αισώπου στην Αγγλική γλώσσα μελετώντας Past Simple tense και λεξιλόγιο. Έπειτα αναλύσαμε τα χαρακτηριστικά των μύθων. Επόμενο βήμα ήταν να μπουν σε ομάδες και να συμπληρώσουν την φωτοτυπία: “Writing a fable” Organizer.  Συμπληρώνοντας την, έπρεπε να συζητήσουν και να συναποφασίσουν για τους πρωταγωνιστές, την υπόθεση, το ηθικό δίδαγμα κτλ. της ιστορίας τους. Έτσι έγινε η αρχή, και με έμπνευση τους μύθους του Αισώπου, οι μαθητές ξεκίνησαν την συγγραφή της ιστορίας τους. Οι ιστορίες τους γράφτηκαν στο “storyjumper.com” στο εργαστήριο υπολογιστών του σχολείου με την επίβλεψή μου.

Μαθαίνουμε, δημιουργούμε και ταυτόχρονα διασκεδάζουμε! Διαβάστε τις!

The Lion and the Snake

The Owl and the Fox

The Goat and the squirrel

The Koala and the Squirrel

The Shark and the Dolphin

The Bubo Hawk and the Dolphin

The Wolf and the Bear

The Goat and the Wolf

The Jaguar and the Puma

The Turtle and the Cat

Για να δείτε την διαδικασία που ακολουθήθηκε για να φτάσουμε στο παραπάνω αποτέλεσμα πατήστε στον σύνδεσμο:

Qr codes for the pupils’ fables

Το έργο μας απέσπασε Πιστοποιητικό Ποιότητας! Μπράβο σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και εργάστηκαν με πνεύμα δημιουργίας και συνεργασίας!

etw_pupilcertificate_146903_en