Θεατρική παράσταση 28ης Οκτωβρίου

Νοέ 20236

Θεατρική παράσταση για την 28η Οκτωβρίου από τους μαθητές της Δ’ τάξης

Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023

Να ‘μαστε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας έτοιμοι να παρουσιάσουμε τη θεατρική παράσταση «Η Ιταλία μας κήρυξε το πόλεμο». Πέρασαν 83 χρόνια από κείνη τη μέρα που ήχησαν οι σειρήνες πολέμου στη χώρα μας, 83 χρόνια από την ημέρα που ένας λαός ενωμένος αντιστάθηκε στους κατακτητές. Τιμούμε με γιορτές όσους αγωνίστηκαν και έδωσαν τη ζωή τους για να έχουμε εμείς σήμερα την ελευθερία μας. Μαθαίνουμε την ιστορία της χώρας μας και διατηρούμε στη μνήμη των επόμενων γενιών τις δύσκολες αυτές στιγμές. Ευχόμαστε και ελπίζουμε στην ομόνοια των λαών και στην παγκόσμια ειρήνη.

DSCN5733DSCN5743DSCN5752

Στο θεατρικό μας ακούστηκαν αποσπάσματα από το μυθιστόρημα «Ο Άκης και οι άλλοι» του Κυριάκου Ντελόπουλου(1933-2020), το ποίημα «Οκτώβρης» του Γ. Ρίτσου(1909-1990), «Πορεία προς το μέτωπο» του Οδυσσέα Ελύτη(1911-1996)

από κάτω από: Θεατρικές παραστάσεις, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική παράσταση 28ης Οκτωβρίου

Τα σχόλια είναι κλειστά.