Οι μικροί χημικοί και τα …πειράματα τους

Εκδήλωση στο Ηράκλειο από το Παράρτημα Κρήτης της Ένωσης Ελλήνων Χημικών

Ενημερώθηκε: 10.12.2011 // 13:47

Οι μικροί χημικοί και τα ...πειράματα τους

Ένα “Πρωινό με την Χημεία” οργάνωσε σήμερα στο αίθριο του Δημοτικού Καταστήματος Ηρακλείου το Περιφερειακό τμήμα Κρήτης της Ένωσης Ελλήνων Χημικών , με αφορμή το κλείσιμο του  Διεθνούς έτους Χημείας 2011

“Φέρτε μαζί σας το ΛΑΔΙ, το ΝΕΡΟ ή το ΚΡΑΣΙ σας και ελάτε να το αναλύσουμε παρέα” ανέφερε στην πρόσκληση το Παράρτημα , ενώ μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης της θετικής κατεύθυνσης του Πειραματικού Λυκείου Ηρακλείου ανέλαβαν να μυήσουν τους παρευρισκόμενους στον θαυμαστό κόσμο της Χημείας μέσα από μια σειρά εντυπωσιακών πειραμάτων.

Ενα μεγάλο μπραβο στους μαθητές και στο συνάδελφο Αντώνη Μαργαρίτη για όλη την εργασία τους .

Video  απο τα πειράματα των μαθητών μπορείται να δείτε στο https://sites.google.com/site/hxhmeiamou/archike-selida/ena-proino-mke-te-chemeia