για την Χημεία

Πρώτο γρήγορο σχόλιο για την υλη της Χημείας Α Λυκείου για το 2011-12

όλο το χρόνο θα τρέχεις να προλάβεις να αναφερθείς σε αυτά που ορίζουν σαν ύλη .
η αγαπητή υπουργός λέει ότι δεν χρειάζεται πολύ ύλη αλλά εκβάθυνση και κατανόηση της ύλης πως άραγε θα γίνουν όλα αυτά ;
κοινώς μας δουλεύουν .
σε 2 ώρες όλη η ονοματολογία της ανόργανης και σε 2 ώρες η ονοματολογία της οργανικής .
και 2 ώρες η στοιχειομετρία
διδάσκεται η ονοματολογία της οργανικής και η ισομέρεια αλλά στην συνέχεια διδάσκονται μόνο υδατάνθρακες λίπη έλαια αμινοξέα (πάλι θα μας πουν ότι χρειάζονται στην βιολογία;)
πως θα διδαχθεί η θερμοχημεία όταν μάλλον η έννοια της ενέργειας στην Φυσική δεν θα έχει διδαχθεί. Γιατί αυτή η βιασύνη να διδαχθούν οι νόμοι LaVOISSIER ΚΑΙ Ηess στην θερμοχημεία ;
όλα για την επιφανειακή αναφορά πολλών πραγμάτων .
Βούτυρο στο ψωμί των φροντιστών .
με την μέθοδο της συρραφής κεφαλαίων από 3 βιβλία θα φτιάξουν το «νέο » βιβλίο της Α Λυκείου.
Κανένας δεν ξέρει την ύλη στα μαθήματα της Χημείας στην Β και στη Γ Λυκείου .
Αυτή δεν είναι εκπαιδευτική μεταρρύθμιση αλλά κοπτοραπτική του χειρίστου είδους .
Η ύλη είναι σχεδόν όλη η ύλη της Α Λυκείου (εκτός κατηγορίες ενώσεων οξέα βάσεις άλατα οξείδια )
Άραγε πως θα διδαχτούν οι κατηγορίες των χημικών αντιδράσεων αν οι μαθητές δεν ξέρουν ποιες ενώσεις είναι οξέα ποιες βάσεις οξείδια και άλατα ;
2 κεφάλαια από την ύλη της Β Λυκείου (ονοματολογία υδατάνθρακες λίπη έλαια πρωτεΐνες ) και ένα κεφάλαιο από την Β Θετική (θερμοχημεία ) .
ότι καλύτερος συνδυασμός με 2 ώρες την εβδομάδα οι μαθητές να μισήσουν την Χημεία (αλλά απ’ ότι φαίνεται και την Φυσική ) να μην μπορούν ούτε οι καλοί μαθητές να ανταποκριθούν (εννοείται βέβαια ότι δεν υπάρχει ούτε ΠΔΣ ) αποτέλεσμα οι μαθητές που θα συνεχίζουν στο Λύκειο (που το κάνουν προθάλαμο των ΑΕΙ) να είναι το 1/3 των σημερινών ( μην ξεχνάμε το μπόνους που ανακοινώθηκε σε όσους κάνουν 4 χρόνια στο τεχνολογικό Λύκειο για είσοδο στα ΤΕΙ ) .
Αν κάνουμε μια σύγκριση ουσιαστικά είναι απλή αντιγραφή του ΠΔ του 1999 (εποχή Αρσένη ) για τις αντίστοιχες ενότητες . πρέπει να επισημάνουμε ότι ο ανεπανάληπτος σχεδιασμός του 1999 πρόβλεπε 1 ώρα Χημεία σε όλες τις τάξεις εκτός την κατεύθυνση της Γ Λυκείου (μάλλον η εφαρμογή το 2012 θα έχει τα ίδια αποτελέσματα που είχε η εφαρμογή του συστήματος Αρσένη την πρώτη χρονιά στη Β Λυκείου 70% των μαθητών της Β Λυκείου έγραψε κάτω από την βάση και το 30% έμεινε στην ίδια τάξη )
καθαρός ο στόχος λιγότεροι μαθητές στο Γενικό Λύκειο μια και η ρημαγμένη οικονομία μας δεν χρειάζεται άτομα πολίτες με γενική μόρφωση αλλά με φτηνό ανειδίκευτο υπαλληλικό προσωπικό χωρίς γνώσεις δικαιώματα και απαιτήσεις .
Ποιοι ήταν αυτοί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο που δέχθηκαν να υποβάλουν αυτή την πρόταση;
Στο τέλος της χρονιάς θα πρέπει να «αυτοαξιολογηθείς» γιατί δεν κατάφερες να υλοποιήσεις το αναλυτικό πρόγραμμα .

ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΡΟΙ ΟΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΙ
ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ.