ΦΩΤΙΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής

Εκπαιδευτική Επίσκεψη

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 9ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών επισκέφτηκαν στις 21 Μαΐου 2019 το εργαστήριο Πειραματιξ.

Το πρόγραμμα Πειραματίξ είναι μια δραστηριότητα της science & art που αφορά επιστημονικές και παιδαγωγικές δράσεις με θέμα τις φυσικές επιστήμες. Είναι σχεδιασμένο από έμπειρους φυσικούς και παιδαγωγούς ώστε να προσεγγίζονται οι φυσικές επιστήμες με ένα ιδιαίτερο και ευχάριστο τρόπο μέσα από τα πειράματα, το παιχνίδι και τη δράση που αναλαμβάνουν τα ίδια τα παιδιά.

Στο εργαστήριο οι μαθητές μελέτησαν τον ηλεκτρισμό από την αρχή. Τα παιδιά σε ρόλο επιστήμονα εκτέλεσαν πειράματα σχετικά με τη φόρτιση, τις ηλεκτρικές δυνάμεις, τον κεραυνό, τους αγωγούς και μονωτές , τους ηλεκτρομαγνήτες, τις μεθόδους παραγωγής στατικού και δυναμικού ηλεκτρισμού.
Το εργαστήριο έχει ως στόχο να βιώσουν τα παιδιά πειραματικές διαδικασίες που θα αποτελέσουν εργαλείο για την περαιτέρω κατανόηση θεμάτων που αφορούν τον ηλεκτρισμό και μαγνητισμό.

Αποτέλεσμα εικόνας για πειραματιξ