Γ’ Γυμνασίου-Γερμανικά (4.5.2020)

Hallo Kinder der 3. Klasse! Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!

Σε αυτήν την διδακτική ενότητα θα συνεχίσουμε την επανάληψη με τη θεματική Haustiere.

Παρακάτω θα βρείτε ένα SCHREIBEN, όπου θα περιγράψετε σε μια φίλη σας Γερμανίδα το κατοικίδιό σας. Επίσης θα βρείτε και ένα φύλλο εργασίας για επανάληψη της κλίσης και σύνταξης των χωριζόμενων ρημάτων (trennbare Verben).

Στη συνέχεια θα βρείτε ένα video, όπου δυο παιδιά παρουσιάζουν τη ζωή τους με το δικό τους κατοικίδιο. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα σταματάει και καλείστε να απαντήσετε σε κάποια ερωτήματα. Ενδεχομένως να το βρείτε λίγο δύσκολο, γιατί τα παιδιά μιλάνε την αυθεντική γερμανική γλώσσα, αλλά είναι καλό να εξασκηθούμε και σε αυτό. Αν δυσκολεύεστε μπορείτε να το σταματήσετε όσες φορές το χρειάζεστε.

Viel Spaß!

SCHREIBEN-Haustier

Grammatik-trennbare Verben

Video: einen Hund haben

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.