Ιστορία Α’ Γυμνασίου Α4+ Α5 (23.4.2020)

Γεια σας μαθητές και μαθήτριες του Α4 και Α5!! Εύχομαι σε όλους σας ολόψυχα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!!

Στην 2η αυτή ενότητα θα κάνουμε μια επανάληψη το 3ο κεφάλαιο του βιβλίου και το πρώτο υποκεφάλαιο του 4ου κεφαλαίου του βιβλίου σας. Συγκεκριμένα περιλαμβάνει ερωτήματα και ασκήσεις που αφορούν τους Μεταβατικούς χρόνους (Α’ αποικισμός), την Πολιτισμική Αναγέννηση και την Αποικιακή Εξάπλωση (Β’ αποικισμός). Στο σχολικό βιβλίο αντιστοιχούν στις σελίδες 37-44.

Παρακάτω θα βρείτε Σχεδιαγράμματα για τον Α’ και Β’ αποικισμό, όπως επίσης και ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ πάνω σε αυτά τα κεφάλαια.

Στη συνέχεια θα βρείτε δύο links με videos και αντίστοιχες διαδραστικές ασκήσεις πάνω στα κεφάλαια αυτά.

Εννοείται ότι πρέπει πρώτα να μελετήσετε τα αντίστοιχα κεφάλαια του βιβλίου και τα σχεδιαγράμματα (αν βέβαια αυτά σας βοηθάνε)

ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ (Α+Β ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣ)

ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (Α+Β ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣ)

Α’ αποικισμός: video και διαδραστικές ερωτήσεις

Β’ αποικισμός: video και διαδραστικές ερωτήσεις

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.