ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ

Σήμερα στην αίθουσα “Πέτρος Σιούλης” της Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών έλαβε χώραν από τις 09:00΄ έως τις 13:00΄ ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς της Φυσικής Αγωγής, την οποία επιμελήθηκε η Σχολ. Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής κυρία Δήμητρα Σακοράφα σε συνεργασία με το ΤΕΦΑΑ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Καθίσαμε λαμβάνοντας σχετικό φωτοτυπυμένο κείμενο της κυρίας Σακοράφα όπως επίσης κι ανάλογο του Δρ. Δημήτρη Κοκαρίδα. Έπειτα ομίλησε εισαγωγικά η κυρία Σακοράφα και μετά χαιρέτισαν ο αντιπεριφερειάρχης Γρεβενών, ο Δρ. Θανάσης Καλλιανιώτης εκ μέρους του τοπικού Γραφείου των ΣΣ κι αμφότεροι οι Διευθυντές Εκπαίδευσης της Ενότητας Γρεβενών.

Το θέμα «Μαθητές με αναπηρίες σε μια τυπική τάξη: μία βιωματική προσέγγιση» ανέπτυξε ο Δρ. Κοκαρίδας.

Μετά το διάλειμμα όπου υπήρχε δωρεάν προσφορά αναψυκτικών της εταιρίας Κλιάφα χωριστήκαμε σε ομάδες συζητώντας και καταγράφοντας περιπτώσεις μαθητών, οι οποίες και παρουσιάστηκαν. Στο τέλος συμπληρώθηκαν ερωτηματολόγια για την πρόσληψη του σεμιναρίου.

Επρόκειτο για μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ημερίδα.