Πολυθεματική Ημερίδα

Απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων που υπηρετούν στο νησί της Καρπάθου και της Κάσου.

Η Πολυθεματική Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στις 18/05/2018 και ώρες 08:15-14:00 στην Αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καρπάθου.

Πρόγραμμα Ημερίδας

• Εισαγωγικές παρεμβάσεις επιμορφωτών (15΄)
    • Βλάχου Όλγα, Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Δωδεκανήσου (Σ.Σ.Ν.)

Πρώτο μέρος: Θεωρητική προσέγγιση. Εισήγηση με θέμα: «Από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Ο ρόλος της σχολικής κοινότητας στην ψυχοκοινωνική προσαρμογή του παιδιού»

Δεύτερο μέρος: Βιωματικό Εργαστηρίο: μελέτη περίπτωσης (1h 30΄)

• Ελένη Σταυροπούλου, Σχολική Σύμβουλο 1ης Ε.Π. Ε.Π. Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, Θέμα: «Η διδασκαλία των Θρησκευτικών στο Δημοτικό Σχολείο:   Φιλοσοφία και στόχοι των νέων Προγραμμάτων Σπουδών στα Θρησκευτικά. Φάκελος μαθήματος των Θρησκευτικών»(1h 15΄)
      • Πέτρος Σπανός, Σχολικός Σύμβουλος 3ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Δωδεκανήσου, Θέμα: «Οπτικοακουστικά Μέσα-Κινηματογραφική Παιδεία στο Σχολείο»- Η ταινία μικρού μήκους ως εκπαιδευτικό εργαλείο- Ένα παράδειγμα (1h 15΄)
Κατηγορίες: Α' θμια, Βαθμίδα, Δράσεις, Εκπαιδευτικοί, Νέα-Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.