ssiopi's blog

Όσα μ΄ ενδιαφέρουν, μ΄ απασχολούν και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σου.

Πρώτες Βοήθειες

Δεκ 201411
αρχείο λήψης

Σ΄αυτή την σελίδα μπορείτε να ενημερωθείτε για διάφορες επείγουσες καταστάσεις, που επηρεάζουν την υγεία ενός ατόμου ή απειλούν την ζωή του, αλλά και να ενημερωθείτε για τον τρόπο που πρέπει να δράσετε σε κάθε μία από αυτές. Οι δυσμενείς αυτές καταστάσεις παρουσιάζονται με αλφαβητική σειρά για να είναι εύκολα εντοπίσιμες.

Οι πληροφορίες που δίνονται προέρχονται από το βιβλίο “ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ” του ΟΕΔΒ, των συγγραφέων Μάκου Κωνσταντίνου ( Ιατρού- Εκπαιδευτικού, Διδάκτωρα της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών), Μπάρλα Κωνσταντίνου (Πνευμονολόγου- Ιατρού εργασίας, Πτυχιούχου Ε.Σ.Δ.Υ.) και Χείλαρη Σπυρίδωνα (Νοσηλευτή, Μ Sc στην Εντατική Θεραπεία).

Τα βίντεο και οι φωτογραφίες προέρχονται από το διαδίκτυο.

Τα σταυρόλεξα της αυτοαξιολόγησης επιμελήθηκε η συντάκτρια της σελίδας με το πρόγραμμα Hot Potatοεs.

Οδηγίες χρήσης:

Για τις παρουσιάσεις: Πατάτε τα βελάκια για να μετακινηθείτε στις διαφάνειες.

Για τα σταυρόλεξα της αυτοαξιολόγησης: 1.Πατήστε με το ποντίκι σας πάνω στο νούμερο για να εμφανιστεί ο ορισμός που χαρακτηρίζει την συγκεκριμένη αναζητούμενη λέξη-απάντηση. 2. Γράψτε την απάντησή σας στο πλαίσιο που υπάρχει στο τέλος του ορισμού. 3. Πατήστε enter για να συμπληρωθεί η απάντησή σας στο σταυρόλεξο. ΄4. Όταν συμπληρώσετε όλο το σταυρόλεξο πατήστε κάτω από αυτό το check, για να δείτε το αποτέλεσμα της αυτοαξιολόγησής σας.

αρχείο λήψης (1)1.Αιμορραγίες  εδώ . Τα κατάλαβα; Τα εμπέδωσα; Αυτοαξιολόγηση.  εδώ .

2.Αντιμετώπιση αιμορραγιών :

α)Εξωτερική αιμορραγία εδώ ,

β) Εσωτερική αιμορραγία εδώ

Η ολοκλήρωση του άρθρου συνεχίζεται.

Διαθεσιμότητας ανάγνωσμα…..

Ιούλ 201422

Ένας χρόνος μετά…………….

Στην εκπνοή του 2013…….

Δεκ 201331

Eυχές για το 2014

Ο αγώνας μας

Σεπ 201320

Έχεις γράμμα

Σεπ 201320

Αν δεν μπορείς…….

Σεπ 201312
_big_0444977001393249534

Αν δεν μπορείς

Αφιερωμένο στους πρώην συν-αδέλφους μου.

Χρυσάνθη Σιώπη

Πρώην εκπαιδευτικός ΠΕ1810

(από αυτούς που κατάργησε τις θέσεις τους ο Νόμος 4172/2013 άρθρο 82)

Ελλάδα  12 Σεπτεμβρίου 2013.

Αγαπημένε μου μέχρι πρότινος μαθητή-τρια

Ιούλ 201323
ΑΙΘΟΥΣΑ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ-9

Αγαπημένε μου μέχρι πρότινος μαθητή-τρια

Από τα βάθη της ψυχής μου για σένα αγαπημένε μαθητή-τριά μου.
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Χρυσάνθη Σιώπη

Τα λουλούδια στο μπαλκόνι μου

Ιούν 201229

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Free slideshow created with Smilebox

Πάλι στο σχολείο μετά τις διακοπές

Ιαν 201212

Καλό ξεκίνημα με δύναμη σ΄όλους (μαθητές και καθηγητές) για την επίτευξη των στόχων μας.

Ευχές

Δεκ 201114

Εύχομαι σε όλους τους συναδέλφους καλες γιορτές και ένα εποικοδομητικό νέο έτος χωρίς νέες περικοπές