Στην αρχή  της σχολικής χρονιάς που ασχοληθήκαμε με τα σχήματα τα παιδιά είχαν καταπληκτικές ιδέες που τις αξιοποιήσαμε και σας τις προτείνουμε. Διαβάσαμε το βιβλίο “ο τριγωνοψαρούλης εναντίον του μεγάλου καρχαρία” και αποφασίσαμε να φτιάξουμε τα δικά μας τρίγωνα-ψαράκια χρησιμοποιώντας τα αντίστοιχα γεωμετρικά όργανα. Στη συνέχεια μιλώντας για το τετράγωνο όλα τα παιδιά έκαναν λόγο για τον μπομπ-σφουγγαράκι κι έτσι τον κατασκευάσαμε πολύ απλά με σφουγγαράκια κουζίνας και σύρμα πίπας για πόδια, χέρια και μύτη. Ετοιμάσαμε και τα δικά μας παιχνίδια σχημάτων με πλαστικοποιημένο φύλλο αναφοράς και αφρώδες υλικό, ενώ δεν παραλείψαμε μετά την πρόταση της Ειρήνης Κατσούλη να φτιάξουμε και κυάλια από  κυλίνδρους (ρολά υγείας  ).

τα τριγωνα-ψαρακια και οι σφουγγαρακηδες παρεα

ο τριγωνοψαρουλης εναντιον του μεγαλου καρχαρια

φτιαχνουμε τριγωνα-ψαρακια

τα ψαρακια μας παρεα