Στα “παλιά χρόνια” όπως λένε και τα μικρά, τα παιδιά την 1η Μαρτίου όπου ερχόταν επισήμως η άνοιξη συνήθιζαν να γυρνάνε τις γειτονιές και να τραγουδούν τα “χελιδονίσματα” για να υποδεχτούν την άνοιξη κρατώντας στα χέρια τους τις “χελιδόνες”.

Ετσι λοιπόν κι εμείς με αφορμή το σχετικό υλικό από το πρόγραμμα “Μελίνα” (που θα δείτε και στις φωτογραφίες) αποφασίσαμε να πούμε τα “χελιδονίσματα” τόσο στους γονείς μας όσο και στα παιδιά του γειτονικού δημοτικού σχολείου και με αυτή την ευκαιρία να έχουμε μια πρώτη επαφή με το δημοτικό σχολείο στα πλαίσια της μετάβασης από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό και να καλοπιάσουμε την άνοιξη μπας και έρθει επιτέλους και κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Τις χελιδόνες τις κατασκευάσαμε ως εξής: από εφημερίδα κάναμε στεφάνια και τα ντύσαμε με πράσινο γκοφρέ και κολλήσαμε γύρω-γύρω λουλουδάκια. Στη συνέχεια φτιάξαμε τα χελιδόνια μας και τα κρεμάσαμε από το στεφανάκι μας με διάφορες κορδέλες . Ετοιμες λοιπόν οι χελιδόνες μας και ξεκινήσαμε…………………………………..

Το τραγούδι για τα χελιδονίσματα ακολουθεί και το ρυθμό τον διαλέγετε εσείς………………………………………

Ηρθε, ήρθε χελιδόνα

ήρθε κι άλλη μελιδόνα