Στην αυλή του νηπιαγωγείου μας   ζουν εδώ και πολλά χρόνια ( δεν ξέρουμε πως βρέθηκαν εδώ)  4 χελώνες  δύο αρσενικές και δύο θηλυκές. Τα τελευταία δύο χρόνια όταν ξεκινάει το σχολείο βρίσκουμε κάποια μικρά  νεογέννητα χελωνάκια ( όσα καταφέρνουν να επιβιώσουν), αφού οι χελώνες ζευγαρώνουν το καλοκαίρι που λείπουμε  και το Σεπτέμβριο που ανοίγουν τα σχολεία τα αυγά έχουν σπάσει και βγαίνουν τα μικρά.  Φέτος λοιπόν βρήκαμε δύο μικρά χελωνάκια ζωντανά και ένα ψόφιο που είχε μείνει μόνο το μικρό καβούκι του. Με αφορμή τα μικρά χελωνάκια συγκεντρώσαμε πληροφορίες από τις εμπειρίες μας (δύο παιδιά έχουν στο εξοχικό τους χελώνες και άλλα τρία έχουν σαν κατοικίδια μικρά χελωνάκια του νερού), από βιβλία και εγκυκλοπαίδειες και από το διαδίκτυο.

Ετσι λοιπόν μάθαμε τα εξής:

• που ζουν οι χελώνες (στην ξηρά και στη θάλασσα)
  • οι χελώνες (ξηράς) της αυλής μας γιατί ζουν εδώ (έχει χώμα, δέντρα, φύλλα, χορτάρι)
  • τι τρώνε (φυτοφάγα)
  • πως είναι (καβούκι, μαλακό κεφάλι, 4 πόδια, σκληρά νύχια)
  • πως αναπαράγονται (γεννούν αυγά το καλοκαίρι)
  • που γεννούν τα αυγά (σκάβουν τρύπες στο χώμα που τις καλύπτουν)
  • πόσα αυγά γεννούν (8 – 10 φορά)
  • πως είναι τα νεογέννητα χελωνάκια και τι διαφορές έχουν από τις μεγάλες χελώνες;
  • γιατί δεν βρήκαμε 8-10 χελωνάκια και βρήκαμε μόνο δύο;
  • από τι κινδυνεύουν τα μικρά χελωνάκια;
  • τι τρώνε το χειμώνα;
  • γιατί κοιμούνται το χειμώνα; (χειμερία νάρκη)
  • τα δικά μας χελωνάκια θα κοιμηθούν το χειμώνα;
  • ποιά άλλα ζώα “κοιμούνται” το χειμώνα;
  • τα ζώα που δεν “κοιμούνται” τι τρώνε;

Μετά τα παραπάνω αποφασίσαμε να προστατέψουμε τα μικρά χελωνάκια από τους κινδύνους της αυλής (απρόσεκτα παιδιά, πουλιά, γάτες) και να τα υιοθετήσουμε. Αγοράσαμε δύο μεγάλες ζαρντινιέρες, βάλαμε χώμα και φτιάξαμε το καινούριο “σπίτι” για τα χελωνάκια μας, τα οποία ταίζουμε κάθε μέρα.

Στο σημείο αυτό μπορείτε να δείτε πατώντας το σχετικό σύνδεσμο φωτογραφίες από τις χελώνες μας.

Οι χελώνες της αυλής μας.

Επίσης μπορείτε να παρακολουθήσετε  τα βίντεο που είδαμε κι εμείς  σχετικά με το πως γεννούν οι χελώνες. Είναι συναρπαστικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακόμη μπορείτε να δείτε τα δικά μας βίντεο για τις χελώνες μας που είναι και διασκεδαστικά και παρέχουν και χρήσιμες πληροφορίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορείτε ακόμα στους παρακάτω συνδέσμους να παρακολουθήσετε δύο από τα βίντεόμας……..

#mce_temp_url#

Τέλος στους παρακάτω συνδέσμους, σας προτείνουμε δύο-  σχετικούς με το θέμα μας- μύθους του Αισώπου, που παρακολουθήσαμε κι εμείς, “ο λαγός και η χελώνα” και “ο τζίτζικας και ο μέρμηγκας”.

#mce_temp_url#

1 σχόλιο προς “Οι χελώνες της αυλής μας και τι μάθαμε από αυτές……..”

1. Ο/Η κλειο λέει:

Πως μπορω να δω αν ειναι αγορι η κοριτσι;