Χρυσούλα Σπυρέλη

Ο ΠοιητήςΤάκης Καρβέλης. «Η μνήμη είναι από πηλό φλεγόμενη βάτος»

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ
ΑΙΤΩΛΙΚΙΩΤΗ ΠΟΙΗΤΗ ΤΑΚΗ ΚΑΡΒΕΛΗ
Δευτέρα 11 Μαΐου 2015, ΩΡΑ 19:30 μμ

Πνευματικό Κέντρο «Ευανθία Καρβέλη»
Αιτωλικό
Δήμος Ι.Π. Μεσολογγίου

Καλωσόρισμα από τους διοργανωτές:

Διευθυντής Γυμνασίου Αιτωλικού κ. Ευθύμιος Κότσαλος
Διευθυντής Λυκείου Αιτωλικού κ. Τάσος Φραγκαναστάσης
Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Αιτωλ/νίας κ. Σπύρος Παπαθανασίου

Χαιρετισμοί

ΤΟ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ
ΤΑΚΗ ΚΑΡΒΕΛΗ

• «Ο Ποιητής Τάκης Καρβέλης. Χρονολόγιο – Εργογραφία»Συγγραφή Χρυσούλα Σπυρέλη (έκδοση Παχαραλάμπειος Δημόσια Κεντρική βιβλιοθήκη Ναυπάκτου»). Εισηγητής ο κ. Παπατσίρος Κωνσταντίνος, Φιλόλογος
• «Ο Τάκης Καρβέλης και οι ομοπάτριοι ομότεχνοι: Ι.Μ. Παναγιωτόπουλος, Μίνως Ζώτος, Τάσος Γιανναράς». Εισηγήτρια η Σπυρέλη Χρυσούλα, Σχολική σύμβουλος φιλολόγων
• Ντοκυμαντέρ: Ο ποιητής μας Τακης Καρβέλης, επιμέλεια Σπύρος Κοτσάφτης
• Ανθολογημένους στίχους από την ποίηση του Τάκη Καρβέλη διαβάζει ο φιλόλογος Σιμιτζής Παναγιώτης.

ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ
ΤΑΚΗ ΚΑΡΒΕΛΗ

ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΡΩΤΗ

Τα γυμνά μας πέλματα που αλώνιζαν κάποτε τις αμπολιές

 «Τα παιδικά μου χρόνια στο Αιτωλικό του μεσοπολέμου». Συμμετέχουν οι μαθήτριες: Πατσοπούλου Διονυσία, Πέτσιου Ναταλία, Σκόνδρα Μαριλένα, Τσιρογιάννη Ελένη, Σπαή Ιωάννα.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπότα Καλλιόπη, Φιλόλογος

ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗ

Του παρελθόντος υστερόγραφα

 «Μαθητής, φοιτητής και ύστερα καθηγητής στο Γυμνάσιο Αιτωλικού» (Δραματοποίηση). Συμμετέχουν οι μαθητές: Αρχοντούλη Ζωή (βιογράφος του ποιητή), Καρέτσος Χρήστος (μαθητής του ποιητή), Παρασκευάς Παναγιώτης (ποιητής).
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Τσιρογιάννη Μαρία, Φιλόλογος

ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΡΙΤΗ

Και βάζω μπρος την μηχανή της μνήμης

 «Ο πόλεμος και η μνήμη του ποιητή νυν και αεί». Συμμε-τέχουν με απαγγελία οι μαθητές: Κοντογιάννη Ιωάννα, Κοσκινιώτη Κωνσταντίνα, Σαμαντά Χρυσούλα, Τσάνη Ριγκέλα, Χονδρογιάννη Μαριαλένα.
 «Η συνέντευξη με τον Νίκο Φίλη για τη μονογραφία του Τακη Καρβέλη ‘Κωνσταντίνος Χατζόπουλος. Ο πρωτοπόρος’ που έλαβε το πρώτο κρατικό βραβείο δοκιμίου 1999». (Αναπαράσταση). Συμμετέχουν οι μαθητές: Νικολόπουλος Λάμπρος (ποιητής), Πουρνάρας Γιώργος (Δημοσιογράφος), Πατσοπούλου Διονυσία (εισαγωγή).
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κουτσομπίνα Ιωάννα, Ντουρ-μπάλη Λαμπρινή, Φωτίκα Αλεξάνδρα, Φιλόλογοι.

ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΕΤΑΡΤΗ

Μοιρασμένη πάντοτε στο χθες και στο σήμερα.

«Το χθες και το σήμερα. Μοναξιά-Ελεγεία-Καταγγελία». Ι. Ο φό-βος του Τερματοφύλακα. Συμμετέχουν με απαγγελία οι μαθητές : Ανδρίτσος Ιωάννης, Ιωάννου Γεώργιος,
ΙΙ. «Επίκαιρα ποιήματα του Τάκη Καρβέλη». Συμμετέχουν με απαγγελία οι μαθήτριες: Κοντογιάννη Κωνσταντίνα, Γκεσούλη Γρηγορία, Γεωργούση Παρασκευή.
Το πανό με στίχους του ποιητή «Στης αρπαχτής τη χώρα πώς να τραγουδήσω»…» φιλοτέχνησε η μαθήτρια Σέρβου Αλεξάνδρα.
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Βαλιάνου Αναστασία, Κοντοδήμα Παρασκευή , Φιλόλογοι

ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΕΜΠΤΗ

Μουσική μέσα στη νύχτα

«Χορωδιακά τραγούδια με στίχους Ελλήνων ποιητών – αφιέ-ρωμα στον Τάκη Καρβέλη». Συμμετέχουν οι παρακάτω μαθή-τριες και μαθητές: Βαμβάτσικου Δήμητρα, Γκεσούλη Γρηγορία, Γεωργούση Παρασκευή, Καμπέρη Ανδριάνα, Καμπέρη Ολυμπία, Καπλάνη Χριστίνα, Μπεκυράι Λάουρα, Ντουρμήση Νασιάννα, Ξύστρα Ελένη, Πατσοπούλου Σίσυ, Πέππα Ανίτα, Περιστέρη Ειρήνη, Σαμαντά Χρύσα, Σούλη Πάολα, Τσιλίκας Γιάννης, Τσιρογιάννη Ελένη, Φελιμέγκα Ειρήνη, Φλάκα Κατερίνα, Χονδρογιάννη Μαριλένα.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ντάλλα Ανθή, μουσικός

ΑΠΟΦΩΝΗΣΗ: Τάκης Καρβέλης

ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΗΤΙΚΗΣ ΠΛΑΚΕΤΑΣ ΣΤΟΝ ΠΟΙΗΤΗ ΤΑΚΗ ΚΑΡΒΕΛΗ
Προσφώνηση –απονομή εκ μέρους των συλλόγων διδασκόντων: Μπραέσσας Ζήσιμος, μαθηματικός.

-ΛΗΞΗ
 Οι παραπάνω τίτλοι των Ενοτήτων του Προγράμματος είναι στίχοι από ποιήματα του τιμώμενου ποιητή.
 Τα εικαστικά με στίχους του ποιητή κατασκεύασε η Α’ Τάξη του Γυμνασίου Αιτωλικού. Επιμέλεια-διδασκαλία Παναγιώτης Σταθόπουλος, καθηγητής καλλιτεχνικών
Επιμέλεια προγράμματος: Σαπουντζάκης Πέτρος, Πληροφορικός ΓΕΛ Αιτωλικού

Συντονιστής Προγράμματος: Μπραέσσας Ζήσιμος, μαθηματικός.

Δεν υπάρχουν σχόλια μέχρι τώρα