Σχολικά πρωταθλήματα

Πρωταθλήματα Σχολείο

Θέματα που αφορούν στη συνδιοργάνωση των φετινών σχολικών πρωταθλημάτων, από το Υπουργείο Παιδείας και τις Αθλητικές Ομοσπονδίες, στην αναμόρφωση του πλαισίου αθλητικής ανάπτυξης και στη σύνδεση σχολικού και αγωνιστικού αθλητισμού, συζητήθακαν κατά τη σημερινή συνάντηση της υφ. Παιδείας με εκπρόσωπους των Αθλητικών Ομοσπονδιών.

Η Υφυπουργός Παιδείας  στη συνάντηση τόνισε :

« Το σύγχρονο και αποτελεσματικό πλαίσιο ευρείας στήριξης των μαθητών – αθλητών, αλλά και η σύνδεση του υψηλού αγωνιστικού αθλητισμού με το Σχολείο, αποτελούν το διακύβευμα του διαλόγου που ακολουθούμε με το σύνολο της αθλητικής και της εκπαιδευτικής κοινότητας».

Επίσης ως βασικό στοιχείο αναφέρθηκε και η προσοχή στα φρούτα καθώς έχουν κυκλοφορήσει πολλοί μύθοι για αυτά.

Αρχείο σε pdf.