Omnia mecum fero…

Άρτεμις ΙΙ

Το πολιτιστικό πρόγραμμα Άρτεμις ΙΙ αφορά φέτος  στην μελέτη της παρουσίας της Άρτεμης στο βράχο της Ακρόπολης. Όπως είναι γνωστό στον ιερό λόφο της Ακρόπολης είχε ιδρυθεί ήδη από την εποχή του τυράννου Πεισιστράτου ιερό της Βραυρωνίας Αρτέμιδος (ο ίδιος ο Πεισίστρατος προώθησε τη λατρεία συν τοις άλλοις γιατί καταγόταν από αυτό τον αττικό δήμο). Φέτος το πρόγραμμα  απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Α΄Λυκείου, έχουμε όμως και τη συνεργασία μαθητριών από τη Β΄Λυκείου, που θα αναλάβουν ρόλους καθοδηγητικούς.Φυσικά προβλέπεται πεζοπορική εξόρμηση (με τις γνωστές προκλήσεις αντοχής) στο βουνό του Μαινάλου.

Προς το παρόν απολαύσετε  ένα ντοκιμαντέρ, με τον βραβευμένο  Πήτερ Ουστίνοφ που αποτελεί μια πρώτη παρουσίαση της Άρτεμης και του κόσμου της.

Οι βασικές εργασίες που θα αναπτύξουμε στο πρόγραμμα παρουσιάζονται εδώ :

ArtemErgas2012

Καθώς ετοιμαζόμαστε για την πρώτη εξόρμηση στην Ακρόπολη πρέπει όλι να έχουμε μία ιδέα του χώρου και ειδικότερα του Βραυρωνίου και του Ερέχθειου. καταπληκτική η αναπαράσταση που ακολουθεί.