Omnia mecum fero…

Πλάτωνας, Aριστοτέλης ή πρόζακ;

O Λου Μάρινοφ έχει δίκιο όταν μας προτρέπει να καταναλώσουμε φιλοσοφία (και μάλιστα πλατωνική) για να απαντήσουμε στα υπαρξιακά μας ερωτήματα.Πάρτε τον Πρωταγόρα και την Πολιτεία λοιπόν και ακολουθήστε μας. Αρχίστε με ένα ευφάνταστο ντοκυμαντέρ για τον Σωκράτη και την παρέα του.

Για την πρώτη ενότητα Η αντίληψη για την φιλοσοφία θα βρείτε χρήσιμες τις σημειθώσεις του Β. Μπετσάκου πο συμμετείχε στην συγγραφή του διδακτικού εγχειριδίου. Διαβάστε εδώ : Αρχαία Γ’ Λυκείου Επιμορφωτικό Υλικό

Συνεχίστε με Αριστοτέλη, ηθική και πολιτική φιλοσοφία.

Ακολουθεί ο μαθητής του Σωκράτη,  ο Πλάτωνας :

Για τη βασική φιλοσοφική θεωρίατου Πλάτωνα, τη θεωρία των Ιδεών, χρήσιμο αυτό το video. Θαυμάσια και για την εισαγωγή του Πρωταγόρα η πρωτότυπη δουλειά του συναδέλφου Δημήτρης Ταχματζίδη.

Στο σημείο αυτό μπορείτε να εντρυφήσετε στις  σημειώσεις μου για το μάθημα του πλατωνικού διαλόγου Πρωταγόρας και Πολιτεία καθώς και να ενημερωθείτε από  ένα ευσύνοπτο λεξικό ρημάτων. Στον Πρωταγόρα του Πάτωνα το αρχείο Basic είναι το corpus των σημειώσεων που σας έχω δώσει, το Exerc είναι αρχείο με θέματα για διαπραγμάτευση και απαντήσεις.

lexrimat2015

ProtagorBasic2016

ProtagExerc16

Platopoliteia2016

Platoeisag

Στις ΗΠΑ μαθαίνουν αλληγορία της πλατωνικής σπηλιάς. Απολαύστε τους :

Με τον Αριστοτέλη θα ασχοληθούμε στο δεύτερο τετράμηνο. Θα μελετήσουμε Ηθικά Νικομάχεια και Πολιτικά.

O Αριστοτέλης στο Animated philosophers της (πρώην) ΕΤ 3.

Για μα εισαγωγή στη ζωή του Αριστοτέλη δείτε εδώ:

Aristotlebiogra2015

Σημειώσεις αναλυτικά για τα Ηθικά Νικομάχεια εδώ :

AristEthic2016

Οι βασικές σημειώσεις για τα Πολιτικά του Αριστοτέλη εδώ : ArPolitBasic2017

Για την εκπαίδευση στην αρχαία Αθήνα δες

Δημοσιεύουμε τη βασική ύλη της θεματογραφίας εδώ, με τη σημείωση όμως ότι συχνά ανανεώνεται.

ThematGLYK2019small

Ένα Σχόλιο στο “Πλάτωνας, Aριστοτέλης ή πρόζακ;”

1. Πολύ ωραία βίντεο κύριε!