Επιλογή Διευθυντών: Ερωτήσεις ΙΙΙ

Περιγραφή:

Η διεθνής εκπαιδευτική έρευνα δείχνει ότι η εμπιστοσύνη και η αίσθηση εμπιστοσύνης μεταξύ του προσωπικού, των μαθητών και της διεύθυνσης είναι πολύ σημαντικά στοιχεία για να μπορεί ο διευθυντής με άνεση να προωθεί ένα σύστημα συμμετοχικής ηγεσίας και δημοκρατικού πλουραλισμού στο σχολείο. Όμως, για να δημιουργηθεί αυτή η εμπιστοσύνη απαιτούνται ικανότητες διάγνωσης και κατοχής συναισθηματικών χαρακτηριστικών της προσωπικότητας από μέρους του διευθυντή, καθώς επίσης και μια βασική ικανότητα να συνδέει την εξουσία που του δίνει η θέση του με την προσωπικότητά του.

Περιγραφή:

Στο Λύκειο στο οποίο είστε Διευθυντής οι μαθητές, με απόφαση της γενικής συνέλευσης, έχουν προχωρήσει στην κατάληψη του σχολείου και αποχή από τα μαθήματά τους. Από την επαφή σας με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και από τις πληροφορίες που συγκεντρώνετε προκύπτει ότι οι καταλήψεις έχουν μάλλον «εθιμοτυπικό» χαρακτήρα, αφού οι μαθητές δεν έχουν συγκεκριμένα αιτήματα και επικαλούνται προβλήματα ήσσονος ή άνευ σημασίας για τη συνέχιση των κινητοποιήσεών τους. Προκύπτει επίσης ότι οι μαθητές υποκινούνται από συγκεκριμένες δυναμικές μειοψηφίες μαθητών και ότι για τη λήψη των αποφάσεων των μαθητών δεν έχουν τηρηθεί οι προβλεπόμενες δημοκρατικές διαδικασίες.

Περιγραφή:

Σύμφωνα με έρευνες στο εκπαιδευτικό μας σύστημα εντοπίζονται στοιχεία «χαλαρής συνοχής», όπως για παράδειγμα σε σχέση με τη διδακτική μεθοδολογία που προτείνεται (π.χ. μετωπική διδασκαλία, μέθοδος project) ή σε σχέση με την εφαρμογή καινοτομιών (π.χ. ευέλικτη ζώνη) ή σε σχέση με τις αντιδράσεις και τις επιρροές που ασκούνται από το περιβάλλον σε μεταρρυθμιστικές προσπάθειες (π.χ. συνδικαλιστική κάλυψη ή και παρώθηση σε άρνηση εφαρμογής νομοθετικών ρυθμίσεων ή καινοτομιών).

Περιγραφή:

Σε συνεδρίαση που συγκαλέσατε με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για την αντιμετώπιση ενός συγκεκριμένου προβλήματος (αντιμετώπιση κρουσμάτων ενδοσχολικής βίας), και μετά από σχετική συζήτηση, με βάση την πληρέστερη δυνατή πληροφόρηση που μπόρεσαν να εξασφαλίσουν όλοι οι μετέχοντες, προσδιορίστηκε το πρόβλημα, αναπτύχθηκαν εναλλακτικές προτάσεις, επελέγη η προσφορότερη λύση και ελήφθη μια ομόφωνη απόφαση. Είναι όμως γνωστό ότι η εφαρμογή και ο βαθμός υλοποίησης μιας απόφασης είναι το κρίσιμο κριτήριο που τη χαρακτηρίζει ως καλή απόφαση ή ως μια καλή πρόθεση. Διότι πάντα υπάρχουν παράγοντες (π.χ. δαπάνες, συνθήκες περιβάλλοντος κ.ά.) που επηρεάζουν ή εμποδίζουν την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος.

Περιγραφή:

Σε σχολείο της Ξάνθης εκπαιδευτικός έκανε παρατήρηση στη μαθήτρια Κ. Μ. γιατί κατ’ επανάληψη δεν έφερνε στο σχολείο το βιβλίο των μαθηματικών. Μετά το συμβάν, και κατά τη διάρκεια του μαθήματος, η μαθήτρια ζήτησε από τον εκπαιδευτικό να πάει στην τουαλέτα. Τότε επισκέφθηκε το γραφείο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, που στεγάζεται σ’ ένα μικρό χώρο στο ισόγειο του σχολείου και εξέφρασε το παράπονό της για το συμβάν στην αντιπρόεδρο του Συλλόγου που βρισκόταν την ώρα εκείνη στο γραφείο του Συλλόγου Γονέων. Η εν λόγω κυρία ανέφερε το γεγονός με γραπτή αναφορά της στον Διευθυντή του σχολείου.

Περιγραφή:

Σε σχολείο της Κεντρικής Μακεδονίας, από πτώση σοβάδων από την οροφή της αίθουσας διδασκαλίας τραυματίστηκε ελαφρά μια μαθήτρια, η οποία μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο τοπικό Νοσοκομείο για να της παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Το γεγονός έγινε γνωστό στα τοπικά μέσα μαζικής ενημέρωσης, τα οποία έσπευσαν να το καλύψουν και γι’ αυτό ζήτησαν άδεια από τον Διευθυντή του σχολείου να μπουν στο χώρο του σχολείου την ώρα της λειτουργίας του, για να ενημερώσουν την κοινή γνώμη της περιοχής.

Περιγραφή:

Ύστερα από υπερχείλιση του ποταμού Έβρου δημιουργήθηκε πρόβλημα στη λειτουργία μιας σχολικής μονάδας. Ο Διευθυντής του σχολείου αποφάσισε να διακοπούν τα μαθήματα για τρεις μέρες.

Περιγραφή:

Ο σύλλογος γονέων στη σχολική μονάδα στην οποία διευθύνετε διαμαρτύρεται εντόνως για την επιθετική και επικίνδυνη συμπεριφορά ενός μαθητή, ο οποίος εμφανίζει και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, κηρύσσει αποχή των μαθητών από τα μαθήματα και ζητά την απομάκρυνση του συγκεκριμένου μαθητή από το σχολείο.

Περιγραφή:

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ενός Σχολείου υποβάλλει στον Διευθυντή του σχολείου γραπτή διαμαρτυρία για την εκκεντρική και πλήρη ακροτήτων αμφίεση μιας εκπαιδευτικού και ζητά την παρέμβαση του.

Περιγραφή:

Παρόλο που η αλλαγή είναι αναπόσπαστο στοιχείο της ζωής και της ύπαρξής μας, οι εκπαιδευτικοί, όπως κι όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι, αντιδρούν στις αλλαγές για διαφορετικούς λόγους. Οι λόγοι αυτοί σχετίζονται με τις ανησυχίες και τους φόβους που προκαλεί κάθε καινοτομία και με το γεγονός ότι αναπόφευκτα περικλείει και το στοιχείο της αποτυχίας. Άλλοι λόγοι είναι ο φόβος που προκαλεί η απόκλιση από τον καθιερωμένο τρόπο εργασίας, η αδιαφορία, η αρνητική στάση, η έλλειψη ενδιαφερόντων, το υψηλό αίσθημα κινδύνου, τα παλιά ενδιαφέροντα, και οι διαφορετικές αντιλήψεις για τη φύση, τον προσανατολισμό και τη σκοποθεσία του σχολείου.

Περιγραφή:

Σύμφωνα με τη θεωρία ιεράρχησης των αναγκών του Maslow ο άνθρωπος από τη φύση του πρώτα αναζητεί την ικανοποίηση των φυσιολογικών αναγκών (τροφή, ένδυση κτλ.), και όταν αυτές ικανοποιηθούν αναζητά την ικανοποίηση των αναγκών ασφάλειας (ανεργία, κατοικία κτλ.), των κοινωνικών αναγκών (αποδοχή, φιλία κτλ.), των αναγκών εκτίμησης (κύρος, επιτυχία κτλ.), με στόχο να φτάσει στην ικανοποίηση των ανώτερων αναγκών αυτοπραγμάτωσης (ιδανικά, οράματα), που σημαίνουν προσωπική ολοκλήρωση. Σε έρευνα διαπιστώθηκε ότι στους Έλληνες εκπαιδευτικούς η έλλειψη που παρατηρείται για τις διάφορες ανάγκες, με βάση τη διαφορά μεταξύ της πραγματικής και ιδανικής ικανοποίησης, σε φθίνουσα τάξη έντασης, εμφανίζεται με την παρακάτω σειρά: 1) ανάγκες για αυτονομία, 2) ανάγκες για αυτοπραγμάτωση, 3) ανάγκες για γόητρο και υπόληψη, 4) ανάγκες για ασφάλεια, 5) κοινωνικές ανάγκες.