Δραστηριότητες από την Α΄ τάξη μας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν σε ενδιαφέρουσες δραστηριότητες τον τελευταίο καρό.  Το πρώτο πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν αφορούσε τις εποχές του χρόνου, Μίλησαν για τους μήνες και τις εποχές, για το τι συμβαίνει στη φύση και για το πώς επηρεάζονται οι ανθρώπινες δραστηριότητες.

.jpg

Το δεύτερο πρόγραμμα αφορούσε το ανθρώπινο σώμα. Τα παιδάκια μας έμαθαν για τα διάφορα μέρη του, τα συστήματα του οργανισμού, τα ζωτικά μας όργανα και σχημάτισαν τον ανθρώπινο σκελετό.

σώμα

Στη συνέχεια ασχολήθηκαν με την υγιεινή του στόματος και του σώματος. Έμαθαν πότε τα δόντια μας είναι “χαρούμενα” και πότε “δυστυχισμένα” λόγω των τροφών που τρώμε και για την κυρία Τερηδόνα που τα καταστρέφει. Έγινε επίσης λόγος για το πώς πρέπει να βουρτσίζουμε τα δόντια μας σωστά.

.jpg